Już od 7 listopada nowe zasady kontroli drogowej

7 listopada 2019

ciekawostki

Wchodzące w życie od 7 listopada rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nakłada nowe obowiązki na kierowców aut oraz daje dodatkowe uprawnienia dla kontrolujących.

W myśl nowych przepisów służby mundurowe czyli m.in. Policja, Straż Graniczna czy Inspekcja Transportu Drogowego, będą mogły kontrolować pojazdy w miejscach w których postój jest zabroniony, ale nie stwarza zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Będą to tzw. powierzchnie wyłączone, chodniki czy pobocza wzdłuż linii ciągłej. Przy samym zatrzymaniu kierowca powinien pozostać w samochodzie, a jego dłonie muszą spoczywać na kierownicy. Niewykonywanie poleceń funkcjonariusza, gwałtowne ruchy i gesty czy podważanie jego kompetencji może narazić kierowcę na mandat w wysokości 500 zł.

Przy tzw. szybkiej kontroli trzeźwości policjant w mundurze, bez wyraźnej prośby kierującego, nie będzie miał obowiązku legitymowania się, dzięki temu czas zatrzymania zostanie skrócony do minimum. Nowe rozporządzenie określa również kwestię wpuszczenia osoby kontrolowanej do pojazdu służb uprzywilejowanych. Funkcjonariusz będzie mógł na to zezwolić, jeśli np. kierowca wyrazi chęć uregulowania grzywny za pomocą karty płatniczej.

Już od stycznia kolejne istotne zmiany. Podczas rutynowej kontroli dokumentów lub w przypadku, gdy auto zostało zatrzymane, aby zbadać jego stan techniczny, funkcjonariusz obligatoryjnie będzie musiał sprawdzić przebieg pojazdu. Informacja ta ma trafiać niezwłocznie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wyjątkami w których mundurowi mogą odstąpić od kontroli stanu licznika, będą sytuacje związane z kwestiami bezpieczeństwa funkcjonariusza, akcjami trzeźwości lub tranzytem. Ponadto od nowego roku, w konsekwencji zmian w przepisach dotyczących monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej będzie mógł zatrzymać dowód rejestracyjny.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.