W jaki sposób oszczędzać na emeryturę i dlaczego warto

13 listopada 2019

AVIVA, ciekawostki

Osoby w młodym wieku zazwyczaj nie myślą o tym, co będą robiły na starość. Zmienia się to jednak z upływem lat i zaczynamy zadawać sobie pytania:

  • co będzie gdy przestanę być aktywny zawodowo?
  • czy nasz poziom życia zostanie utrzymany?
  • czy po kilkunastu latach pracy będzie nas stać na wymarzone wakacje?
  • czy będziemy mieli na tyle środków, aby wspomóc naszych dorastających wnuków.

Wszystko to zależy od zasobności naszego portfela.

Więc jakie są prognozy i co wpływa na to jaką emeryturę otrzymamy?

Wzrost średniej długości życia czy emigracja zarobkowa Polaków to jedne z kilku przyczyn spadającej stopy zastąpienia, która określa jaką kwotę świadczenia będziemy otrzymywać. Jest to relacja wysokości średniej uzyskanej emerytury do średniej płacy otrzymywanej w trakcie okresu aktywności zawodowej. Według ZUS w 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 56,4%. W praktyce oznacza to, że zarabiając średnio 2000 zł miesięcznie i przyjmując, że stopa zastąpienia utrzymałaby się na poziomie z 2018 roku (niestety jest to mało prawdopodobne ponieważ od 2014 roku spada i według ekonomistów spadać będzie) wypłacona emerytura wyniesie nieco ponad 1100 zł. Już teraz potwierdzają to statystki opublikowane przez ZUS – najczęściej wypłacana emerytura w 2019 roku to 906 zł netto. Biorąc pod uwagę drożejące towary oraz usługi, nie brzmi to zbyt optymistycznie.

Coraz częściej uświadamiamy sobie co nas czeka jeśli sami nie zadbamy o siebie i swoją przyszłość. Co należy więc zrobić, aby nie spełnił się ten czarny scenariusz, a co za tym idzie nasz standard życiasię nie obniżył? Odpowiedź jest prosta – oszczędzać. Nie mówimy tu o odmawianiu sobie wszystkich przyjemności. W końcu po to pracujemy, aby wydawać pieniądze, korzystać z życia, realizować marzenia czy zapewnić odpowiedni start naszym dzieciom. Każdy z nas wie, że możemy oszczędzać w banku (konto oszczędnościowe, lokata),  coraz bardziej popularne stają się też Indywidualne Konta Emerytalne czyli IKE i IKZE. Wielu jest również zwolenników trzymania gotówki w tzw. skarpecie. Każda z podanych form oszczędzania ma swoje wady i zalety. A co powiedzielibyście na opcję alternatywną, która daje możliwość podwójnego zabezpieczenia? Rozwiązaniem dzięki któremu możemy oszczędzać, a dodatkowo posiadać ubezpieczenie swojego życia i zdrowia, jest Nowa Perspektywa firmy AVIVA.

W produkcie tym zabezpieczymy się od zdarzeń najpoważniejszych czyli na wypadek śmierci, poważnego zachorowania czy niezdolności do pracy. Rozszerzając ochronę na polisie znajdziemy również świadczenia, które są wypłacane najczęściej, czyli za pobyt w szpitalu czy uszczerbek w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Włączając opcję pakietu medycznego będziemy mieli również dostęp do prywatnej opieki medycznej na terenie całego kraju.

W jaki sposób oszczędzać? Do dyspozycji mamy ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które różnią się możliwymi do osiągnięcia zyskami, a co za tym idzie poziomem ryzyka. Sam wybierasz jaką kwotę chcesz odkładać. Co ważne, środki nie muszą być inwestowane do emerytury lecz w razie nagłych zdarzeń w każdej chwili możesz je wypłacić.

Jaką opcję oszczędzania wybierzemy zależy to od każdego z nas. Jedno jest pewne – każdy powinien oszczędzać i posiadać dobre ubezpieczenie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Nowej Perspektywie, która łączy te dwie możliwości, zapraszamy do placówek DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM na terenie całego kraju.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.