Karencja – co to jest? Sprawdź, jak okres karencji wpływa na ochronę ubezpieczeniową

Karencja to jedno z pojęć, które często występuje w treści umów ubezpieczeniowych, dlatego warto poznać jego znaczenie. Co to jest okres karencji i jak długo może trwać? Z naszego poradnika dowiesz się także, w jakiego rodzaju polisach najczęściej można spotkać taki zapis.

Karencja – co to jest i jak działa?

Ochrona ubezpieczeniowa działa w ustalonym czasie – np. przez rok lub na określoną ilość dni lub lat. W niektórych polisach można napotkać informację o okresie, w którym ochrona jeszcze nie obowiązuje lub jest niepełna – to właśnie jest okres karencji. Karencja ubezpieczeniowa przypada na czas następujący bezpośrednio po podpisaniu umowy, aby chronić ubezpieczyciela przed potencjalnymi nadużyciami ze strony konsumenta.

Dlaczego stosowany jest okres karencji? Ubezpieczenia polegają na zapewnieniu konsumentom ochrony na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń określonych w umowie. W pewnych sytuacjach brak karencji stwarza klientowi ubezpieczyciela warunki do wyłudzenia – konsument może przystąpić do ubezpieczenia np. w dniu wypadku, licząc na to, że ochrona obejmie dzień zawarcia umowy. Klient może również postąpić w podobny sposób, mając przekonanie, że ubezpieczone zdarzenie wkrótce nastąpi. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, które standardowo stanowi element ubezpieczenia na życie. Karencja wynosi w tym przypadku 9 lub więcej miesięcy, co oznacza, że jeśli osoba ubezpieczona w chwili podpisania polisy spodziewa się dziecka, nie otrzyma świadczenia. Wypłata może mieć miejsce dopiero w razie urodzenia kolejnych dzieci, gdy upłynie okres karencji.

Okres karencji – ubezpieczenia, których może dotyczyć

Karencja nie dotyczy każdego rodzaju ubezpieczeń i nawet jeśli występuje w polisie, zazwyczaj nie obejmuje całego katalogu ubezpieczonych zdarzeń, lecz jedynie ich części. Zanim jednak zdecydujesz się na daną ofertę, warto upewnić się, od kiedy przysługuje Ci pełny zakres ochrony i czy obowiązuje karencja.

Ubezpieczenia, w których może wystąpić okres karencji:

  • polisa na życie i inne ubezpieczenia medyczne – karencja może obejmować świadczenia związane z ciążą i urodzeniem dziecka, poważne zachorowanie, pobyt w szpitalu czy operacje chirurgiczne (warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie bez karencji jest możliwe np. w przypadku kontynuowania polisy lub przenoszenia jej do innego towarzystwa);
  • ubezpieczenie upraw – kilkutygodniowa karencja może dotyczyć ryzyka związanego z suszą lub powodzią, a także przymrozkami i gradem;
  • ubezpieczenie majątkowe – w niektórych polisach na dom można znaleźć karencję w związku z ryzykiem powodzi.

Ile trwa okres karencji?

Przygotowując się do podpisania polisy, warto mieć na uwadze, ile trwa okres karencji. Czas niepełnej lub nieskutecznej ochrony jest zależny od rodzaju zdarzenia, jakiego dotyczy – czasem ma z nim bezpośredni związek (np. ciąża i urodzenie dziecka – 9 miesięcy), innym razem wynika z oceny ryzyka przez ekspertów danego towarzystwa.

Ile najczęściej wynosi okres karencji ubezpieczenia dla wybranych ryzyk?

  • ciąża i urodzenie dziecka – 9 miesięcy,
  • operacje chirurgiczne – 3 miesiące,
  • uszkodzenie upraw w wyniku suszy i powodzi – 30 dni, a także przymrozków i gradu – 14 dni,
  • zalanie domu na skutek powodzi – 14-31 dni.

Warto pamiętać, że podane wartości są uśrednione, zaś faktyczna oferta ubezpieczycieli może różnić się od przedstawionych przykładów.

Skorzystaj z pomocy eksperta

Wiesz, co to jest okres karencji, ale zastanawiasz się, co dokładnie obejmuje i ile wynosi w różnych towarzystwach? Nie musisz samodzielnie analizować wielu polis. Doradca Klienta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum sprawdzi, ile trwa karencja ubezpieczenia, które Cię interesuje, odpowie na wszystkie pytania i zasugeruje najkorzystniejsze rozwiązania. Odwiedź nas w biurze lub zadzwoń – najbliższego Doradcę znajdziesz na mapie naszych placówek.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.