Jaka suma ubezpieczenia na życie będzie odpowiednia?

Zawierając polisę na życie, stajemy przed ważnym wyborem, który dotyczy sumy ubezpieczenia. Zależy od niej wysokość zarówno składki, jak i świadczenia wypłacanego przez towarzystwo. Co to jest suma ubezpieczenia na życie i jakimi kryteriami warto kierować się podczas jej określania? Podpowiadamy!

Co to jest suma ubezpieczenia na życie?

Każda polisa zawiera oznaczoną kwotę, która stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. W umowach dotyczących samochodu, domu czy majątku ta suma odzwierciedla wartość przedmiotu ubezpieczenia. Inaczej jest w przypadku ludzkiego życia, którego wartość nie jest wyrażalna w pieniądzach. Dlatego kupując tego rodzaju polisę, sami decydujemy, jaka suma ubezpieczenia na życie nam odpowiada.

Co to jest suma ubezpieczenia na życie i jakie skutki ma jej wybór? Wskazana przez Ciebie kwota będzie stanowić wysokość świadczenia – czyli w przypadku polisy na życie wypłatę, jaką otrzymają uposażeni w razie Twojej śmierci.

Suma ubezpieczenia a wysokość świadczenia – o czym warto pamiętać?

Jaką kwotę wskazać, kupując ubezpieczenie na życie? Suma ubezpieczenia może przyjmować bardzo zróżnicowane wartości, z których najniższe oscylują wokół kilkudziesięciu tysięcy, zaś maksymalne mogą sięgać kilku milionów.

Zastanawiasz się, jaka suma ubezpieczenia na życie będzie najlepsza dla Ciebie? Weź pod uwagę kilka istotnych kwestii – dobra polisa powinna skutecznie zabezpieczyć Twoich najbliższych w trudnej sytuacji. Zastanów się:

  • czy masz na utrzymaniu dzieci lub niepracującego małżonka? – jeżeli Twój wkład w domowy budżet jest kluczowy, warto o tym pamiętać przy zawieraniu polisy.
  • czy masz zobowiązania finansowe? – kredyt to spory kłopot w razie utracenia możliwości zarobkowania, zaś po Twojej śmierci obowiązek spłaty obciąży najbliższych. Możesz temu zapobiec, wybierając sumę ubezpieczenia, która pokryje zobowiązania.
  • na co powinno wystarczyć świadczenie na wypadek Twojej śmierci? – suma ubezpieczenia na życie może mieć dowolną wysokość. Określ, jak duże wsparcie finansowe chcesz zapewnić swoim bliskim w tej sytuacji. Nawet podstawowy wariant z pewnością zagwarantuje Twojej rodzinie bezpieczeństwo finansowe na pewien czas, zaś wyższe świadczenie zapewni dodatkowe środki, np. na pokrycie zobowiązań i inne wydatki.

Ubezpieczenie na życie – suma ubezpieczenia to nie wszystko

Chcesz wybrać najlepszą polisę na życie? Liczy się nie tylko wysoka suma ubezpieczenia, a wysokość świadczenia w wielu sytuacjach, w których możesz potrzebować pomocy. Istotne są również ogólne warunki ubezpieczenia, które wskazują, jak szeroki jest zakres ochrony, kiedy można spodziewać się świadczenia oraz w jakich okolicznościach odpowiedzialność ubezpieczyciela jest wyłączona. Zawierając polisę, możesz zdecydować się na umowy dodatkowe, które rozszerzają zakres ubezpieczenia, np. o świadczenia w razie niezdolności do pracy lub prywatne usługi lekarskie.

W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum znajdziesz oferty wszystkich wiodących na polskim rynku towarzystw. Sprawdź najbliższe biuro na naszej mapie placówek i skorzystaj z pomocy eksperta! Doradca podpowie Ci najlepsze rozwiązania i rozwieje wątpliwości, dzięki czemu z łatwością podejmiesz słuszną decyzję!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.