Kiedy zmienić opony na zimowe, a kiedy na letnie i ile wytrzymują opony wielosezonowe?

25 stycznia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Stan ogumienia pojazdu to jeden z istotnych czynników wpływających na bezpieczeństwo drogowe. Wyjaśniamy, kiedy zmienić opony na zimowe lub letnie i przypominamy najważniejsze kwestie związane z wymianą ogumienia.

Spis treści

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

W wielu państwach istnieją regulacje prawne, które nakładają na kierowców obowiązek zmiany opon na zimowe – warto o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy podróżujemy własnym autem do krajów takich jak Niemcy, Austria, Norwegia, Szwecja, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa czy Estonia. W Polsce nie ma konieczności sezonowej wymiany ogumienia, jednak warto to robić dla własnego bezpieczeństwa.

Zimowe opony są lepiej przystosowane do trudnych warunków na drodze. Do ich wykonania producenci ogumienia stosują środki, które pozwalają na uzyskanie lepszej przyczepności na śliskim i mokrym podłożu oraz większej elastyczności mimo niskiej temperatury.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Z wymianą opon nie warto czekać, aż zima ponownie zaskoczy drogowców. Nagłe ochłodzenie, poranny szron czy opady śniegu sprawiają, że kolejki do zakładów wulkanizacyjnych stają się dłuższe, tymczasem zmiana opon letnich na zimowe jest zasadna, gdy tylko średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 °C. Zaplanowanie jej wczesną jesienią to dobry pomysł, dzięki któremu możemy cieszyć się odpowiednim przygotowaniem do jazdy w pogarszających się warunkach pogodowych.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Posiadając opony zimowe, musimy pamiętać o wymianie ogumienia na letnie. Wynika to z faktu, że właściwości opon przeznaczonych do jazdy w niskiej temperaturze niekorzystnie wpływają na jazdę w ciepłym sezonie. Szybciej się zużywają na nawierzchni, której nie pokrywa warstwa śniegu czy błota, a do tego wydłużają drogę hamowania.

Kiedy zmienić opony na letnie? Optymalny czas następuje wtedy, gdy nie spodziewamy się więcej opadów śniegu i przymrozków, a średnia temperatura dobowa wynosi co najmniej 7 °C.

Maksymalny wiek opon w Polsce – kiedy zmienić opony na nowe?

Według ogólnej zasady maksymalny wiek opon w Polsce to 10 lat od daty produkcji. Możemy ją sprawdzić, odnajdując oznakowanie DOT umieszczone na każdym egzemplarzu ogumienia. Składa się on z czterech cyfr, z których pierwsze dwie oznaczają numer tygodnia w roku (01-52), a dwie ostatnie odwołują się do roku (np. [20]19). Dzięki temu możemy łatwo policzyć, ile lat minęło od produkcji opony.

Warto jednak pamiętać, że ogumienie często zużywa się szybciej, dlatego warto regularnie kontrolować jego stan. Kiedy zmienić opony na nowe? Jest to konieczne, gdy:

  • znacznie spadła głębokość bieżnika – w nowych oponach wynosi ona ok. 10 mm, zaś w świetle polskiego prawa minimalna wartość to 1,6 mm; ponieważ wpływa ona na przyczepność do podłoża, eksperci wulkanizacji zalecają wymianę opon już wtedy, gdy bieżnik osiągnie 3-4 mm;
  • zaobserwujemy nierównomierne zużycie bieżnika – krzywizny wpływają na nieprawidłowości podczas jazy i mogą prowadzić do pęknięcia opony (uwaga! nierównomierne zużycie bieżnika może też świadczyć o poważnej usterce mechanicznej);
  • widoczne są uszkodzenia opony – może to być zarówno pęknięcie, jak i wbite ciało obce lub sparciała guma; warto zwrócić uwagę również na wentyl.

Ile wytrzymują opony wielosezonowe?

Ponieważ w Polsce nie istnieje obowiązek zmiany opon na odpowiednie do sezonu, część kierowców decyduje się na stosowanie całorocznego ogumienia. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla użytkowników miejskich pojazdów, którzy zazwyczaj nie podróżują na długie dystanse i cechują się spokojnym stylem jazdy.

Maksymalny wiek opon w Polsce jest taki sam dla ogumienia sezonowego i całorocznego – wynosi zatem 10 lat od daty produkcji. W przypadku opon wielosezonowych tym ważniejsze jest systematyczne sprawdzanie ich stanu, zwłaszcza że na zużycie wpływa nie tylko dynamika jazdy i sposób użytkowania auta, ale też narażenie na skrajne warunki pogodowe.

Na czym polega ubezpieczenie opon?

Nawet jeżeli dokładamy wszelkich starań, aby ogumienie pojazdu służyło nam jak najlepiej przez długi czas, wciąż możemy przypadkowo złapać gumę. W takich sytuacjach bardzo przydaje się ubezpieczenie opon, które można dokupić np. do polisy OC lub AC. Ochrona w ramach tego ubezpieczenia może zapewnić m. in. wymianę opony na miejscu zdarzenia lub holowanie pojazdu do zakładu wulkanizacyjnego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 ubezpieczycieli i pomoże Ci porównać najlepsze oferty. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.