Kradzież dokumentów za granicą – co robić?

19 maja 2023

ciekawostki

Kradzież dokumentów za granicą może być przyczyną wielu niedogodności, a nawet poważnych problemów. Sprawdź, co zrobić w tej sytuacji, aby móc bezpiecznie kontynuować podróż.

Spis treści

Kradzież dokumentów za granicą – co robić?

Utrata dokumentów w czasie podróży przysparza wiele stresu i kłopotu – zwłaszcza że zazwyczaj przechowujemy je w jednym miejscu, np. w portfelu czy specjalnej saszetce, których kradzież może oznaczać brak prawa jazdy, dowodu, paszportu i kart płatniczych jednocześnie.

Co robić po utracie dokumentów za granicą? Warto jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, czyli:

  • zastrzeżenie dokumentów osobistych i kart płatniczych (łatwo zrobić to zdalnie, np. przez aplikację lub infolinię swojego banku),
  • zgłoszenie kradzieży dokumentów,
  • wyrobienie tymczasowych dokumentów niezbędnych w podróży.

Gdzie zgłosić kradzież dokumentów za granicą?

Kradzież dokumentów należy niezwłocznie zgłosić na miejscowym posterunku policji. W wyniku zgłoszenia otrzymamy zaświadczenie, które przyda się w późniejszych krokach. Jeżeli utraconym dokumentem jest prawo jazdy, funkcjonariusze potwierdzą nasze uprawnienia i zamieszczą w zaświadczeniu adnotację, która umożliwi nam powrót do kraju za kierownicą. Dopiero w kraju będziemy musieli złożyć wniosek o duplikat prawa jazdy – więcej informacji na temat wydawania wtórnika znajdziesz w tym artykule. Jeśli zaś ukradziono np. dowód osobisty czy paszport, konieczne może być wyrobienie tymczasowego dokumentu w konsulacie.

Jak wrócić z zagranicy bez dokumentów?

Jeżeli utraciliśmy dokument niezbędny do potwierdzenia tożsamości na przejściu granicznym, samo zaświadczenie z Policji nie wystarczy. W tej sytuacji trzeba zgłosić się do konsulatu z prośba o wystawienie tymczasowego dokumentu. Będąc w kraju członkowskim UE, z pewnością znajdziemy polską placówką konsularną. W innych państwach, w których niekoniecznie znajduje się polski konsulat, możemy skorzystać z pomocy konsuli krajów UE.

Aby wyrobić tymczasowy dokument podróżny, musimy przygotować dwa zdjęcia paszportowe (3,5 x 4,5 cm), wypełnić wniosek i uiścić opłatę. Zazwyczaj dokument wyrabiany jest w ciągu najbliższych dni.

Warto pamiętać, że zaświadczenie dla kierowcy i tymczasowy paszport mogą posłużyć wyłącznie w celu powrotu do kraju – nie sprawdzą się podczas podróży w innych kierunkach.

Uzyskaj wsparcie podczas podróży

Kradzież dokumentów za granicą należy do sytuacji, które można objąć ubezpieczeniem. Dobra polisa turystyczna może zapewnić Ci pomoc tłumacza (np. na zagranicznym posterunku), a także pokrycie kosztów związanych z reorganizacją podróży lub jej przerwaniem. Wsparcie ubezpieczyciela może przydać się też w razie problemów ze zdrowiem lub utraty bagażu.

Dopasuj polisę turystyczną do swoich potrzeb! Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw, aby porównać dostępne rozwiązania i wybrać najkorzystniejszą opcję. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.



Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.