Zgubione prawo jazdy – czy można jeździć i jak zdobyć duplikat?

14 listopada 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Zgubione prawo jazdy to problem, który można szybko rozwiązać – wystarczy zgłosić zaginięcie dokumentu i złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Podpowiadamy, jak zastrzec prawo jazdy przez internet lub w urzędzie i wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tymczasowym brakiem dokumentu.

Spis treści

Zgubione prawo jazdy – czy można jeździć?

Do niedawna prowadzenie pojazdu bez posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania mogło poskutkować mandatem o wysokości nawet do 250 zł. Szczęśliwie dla kierowców, którym zdarzyło się zgubić prawo jazdy lub zostawić portfel w domu, od 5 grudnia 2020 roku podczas kontroli policyjnej nie trzeba okazywać prawa jazdy – wystarczy dokument tożsamości, na podstawie którego funkcjonariusz sprawdzi uprawnienia kierującego w bazie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Niestety sytuacja ma się inaczej, jeżeli do zgubienia prawa jazdy dojdzie za granicą, np. podczas podróży służbowej lub na wakacjach. Zagraniczne służby nie mają dostępu do polskiego systemu, więc zweryfikowanie uprawnień kierowcy nie będzie takie proste. W tym wypadku należy pilnie skontaktować się z miejscową policją oraz konsulatem lub ambasadą – w ten sposób można uzyskać zaświadczenie, które umożliwi powrót do Polski za kierownicą.

Gdzie zastrzec prawo jazdy?

Istnieje ryzyko, że zgubione prawo jazdy trafi w niepowołane ręce. Jako jeden z dokumentów potwierdzających tożsamość, może zostać wykorzystane np. do zaciągnięcia kredytu lub innych przestępstw związanych z kradzieżą danych osobowych. Dlatego warto jak najszybciej poinformować odpowiednie instytucje o zaginięciu dokumentu.

Gdzie zastrzec prawo jazdy? Najskuteczniejszy sposób to zgłoszenie do systemu dokumentów zastrzeżonych – można to zrobić poprzez skontaktowanie się ze swoim bankiem lub dowolnym bankiem, który przyjmuje zgłoszenia od wszystkich osób (listę banków, w których możesz to zrobić, znajdziesz na oficjalnej stronie systemu). Wystarczy dokonać pojedynczego zgłoszenia, a przyjmujący je bank automatycznie przekaże informację do bazy dostępnej dla wszystkich banków w Polsce.

Jak zastrzec zgubione prawo jazdy? Zgłoszenia najlepiej dokonać osobiście. Niektóre banki przyjmują zastrzeżenia telefonicznie pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). A jak zastrzec prawo jazdy przez internet? Jest to możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy osoba zastrzegająca wcześniej założyła konto na stronie www.bik.pl z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu.

Jak wyrobić duplikat prawa jazdy?

Po zgubieniu prawa jazdy warto jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie wtórnika. Koszt usługi to 100,50 zł. O duplikat prawa jazdy możesz ubiegać się zarówno w urzędzie, jak i online poprzez profil zaufany. Co należy przygotować?

  • Wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy – możesz wypełnić go w urzędzie lub pobrać plik i wypełnić formularz w domu. Pamiętaj, aby zaznaczyć, jak chcesz odebrać duplikat – w urzędzie czy pocztą. Jeżeli składasz wniosek online, zeskanuj go po wypełnieniu.
  • Aktualne zdjęcie – w formie fizycznej lub cyfrowej (zależnie od sposobu składania wniosku. Upewnij się, że fotografia spełnia formalne wymogi.
  • Potwierdzenie uiszczenia opłaty za wtórnik prawa jazdy – opłatę należy uiścić w kasie urzędu lub przelewem na jego konto:

Dodatkowo może się przydać:

  • dowód osobisty albo paszport – do okazania urzędnikowi (jeżeli składasz wniosek online, Twoją tożsamość potwierdza profil zaufany lub certyfikat kwalifikowany),
  • paszport albo karta pobytu – jeśli jesteś cudzoziemcem,
  • zniszczone prawo jazdy – jeśli składasz wniosek w związku ze zniszczeniem dokumentu, a na uszkodzonym egzemplarzu są widoczne podstawowe dane.

W jakim urzędzie załatwisz tę sprawę? Właściwa instytucja zależy od Twojego miejsca zamieszkania:

  • urząd miasta, w którym mieszkasz – jeśli jest to miasto na prawach powiatu,
  • urząd dzielnicy – jeśli mieszkasz w Warszawie,
  • starostwo powiatu, w którym mieszkasz.

Na wydanie duplikatu prawa jazdy zaczekasz zwykle do 9 dni roboczych od momentu przyjęcia wniosku. W wyjątkowych sytuacjach (np. gdy urząd musi zweryfikować sprawę w związku z tym, że masz zakaz prowadzenia pojazdów) proces może potrwać do 2 miesięcy. W razie otrzymania negatywnej decyzji, masz 14 dni na złożenie odwołania, które należy skierować do samorządowego kolegium odwoławczego, ale złożyć w urzędzie, który odmówił wydania wtórnika.

Szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego auta? Sprawdź nasz kalkulator OC/AC, w którym znajdziesz elastyczne pakiety ubezpieczeń komunikacyjnych. Możesz skorzystać również z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych – sprawdź mapę placówek lub znajdź Doradcę Klienta w Twojej okolicy za pomocą bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.