Nowy wzór dowodu rejestracyjnego w 2022 roku

Pod koniec pierwszego półrocza, bo od maja 2022 r., zacznie obowiązywać nowy wzór dowodów rejestracyjnych dla naszych pojazdów. Na pierwszy rzut oka nie różni się od obecnego wzoru dokumentu. Najistotniejsze modyfikacje nie dotyczącą strony wizualnej, lecz sposobu zabezpieczenia papieru i druku. Głównym celem wprowadzenia zmian jest dostosowanie dowodu rejestracyjnego do wymagań ustawy o dokumentach publicznych. Nowy wzór ma za zadnie utrudnić fałszowanie dokumentów i uchronić kierowców przed działaniami przestępców. Co między innymi znajdziemy w nowym dowodzie?

  • Papier zabezpieczony chemicznie, niewykazujący luminescencji w świetle ultrafioletowym.
  • Włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym.
  • Włókna zabezpieczające niewidoczne w świetle dziennym i aktywne w świetle ultrafioletowym.
  • Dwutonowy, bieżąco-umiejscowiony znak wodny – naprzemiennie pozytywowe i negatywowe litery PL w owalu.
  • Mikrodruki pozytywowe i negatywowe o treści „RZECZPOSPOLITA POLSKA”.
  • Nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym.
  • Tło giloszowe z drukiem irysowym.
  • Skorelowany z grafiką perforowany laserowo numer rejestracyjny pojazdu.

Czy wymiana dowodu rejestracyjnego będzie konieczna?

To ważna informacja dla zmotoryzowanych – nie będzie konieczności wymiany starych dowodów. Dokumenty przygotowywane według starego wzoru będą wydawane jeszcze do 11 lipca 2022 r., zaś oparte na nim dowody rejestracyjne pozostaną w pełni legalne i będą obowiązywały do momentu utraty ważności. Zmianę odczujemy najprędzej w przypadku tzw. miękkich (tymczasowych) dowodów rejestracyjnych, które są wydawane na 30 dni.

Dowód rejestracyjny to dokument potrzebny nie tylko w razie kontroli, ale też podczas zawierania OC/AC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych. Zarówno ze starym, jak i nowym dowodem najlepszą ofertę otrzymasz w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. Skorzystaj z pomocy eksperta, który porówna dostępne opcje i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – na mapie placówek znajdziesz Doradcę Klienta w swojej okolicy. Ubezpieczenia komunikacyjne możesz sprawdzić i wykupić również poprzez naszą porównywarkę online.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.