Obowiązkowe ubezpieczenie naczepy – co warto wiedzieć?

19 czerwca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Naczepa podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, podobnie jak inne pojazdy. Wyjaśniamy, ile kosztuje OC na naczepę, jaka kara grozi za brak polisy i o czym warto pamiętać podczas poszukiwania najlepszej oferty.

Spis treści

Dlaczego ubezpieczenie naczepy jest obowiązkowe?

Naczepa nie ma własnego napędu i nie jest w stanie samodzielnie poruszać się po drodze, z kolei za szkody spowodowane podczas jazdy odpowiada kierowca ciągnącego ją pojazdu – dlaczego zatem OC na naczepę jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC naczepy zadziała w sytuacji, kiedy odłączona od pojazdu naczepa spowoduje szkodę. Może do tego dojść np. wtedy, gdy naczepa odepnie się podczas jazdy lub stoczy się z miejsca parkingowego. Ubezpieczenie naczepy zapewnia poszkodowanemu możliwość zaspokojenia roszczeń finansowych w związku ze szkodą doznaną np. na jego pojeździe, mieniu czy zdrowiu. Jeżeli naczepa jest nieubezpieczona, właściciel poniesie koszty z własnej kieszeni, a do tego grozi mu kara za brak OC naczepy nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ile wynosi kara za brak OC naczepy?

Kara za brak OC naczepy jest naliczana zgodnie z taryfikacją UFG. Naczepa jest traktowana jako inny rodzaj pojazdu, a stawki prezentują się następująco:

 • do czerwca 2023 r.
  • brak ubezpieczenia do 3 dni – 230 zł,
  • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni – 580 zł,
  • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – 1160 zł,

 • od lipca 2023 r.
  • brak ubezpieczenia do 3 dni – 230 zł,
  • brak ubezpieczenia od 4 do 14 dni – 580 zł,
  • brak ubezpieczenia powyżej 14 dni – 1160 zł,

Ile kosztuje OC na naczepę?

Ponieważ szkody z OC naczepy występują znacznie rzadziej niż szkody z OC pojazdów mechanicznych, cena tego ubezpieczenia jest dość niska i może wynosić już od kilkudziesięciu złotych. Wysokość składki zależy od wielu czynników, np.:

 • marka, model i rocznik naczepy,
 • ładowność i przeznaczenie naczepy,
 • adres zamieszkania właściciela lub adres siedziby firmy,
 • historia ubezpieczeniowo-szkodowa właściciela.

Porównaj oferty i dopasuj ochronę

Ubezpieczenie naczepy w zakresie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe, ale możesz dobrowolnie rozszerzyć ochronę np. o casco. Jeżeli prowadzisz działalność z wykorzystaniem naczepy, może Ci się przydać też ubezpieczenie OCP, czyli OC przewoźnika. Szukając oferty, która spełni Twoje oczekiwania, warto porównać jak najwięcej dostępnych rozwiązań. Zakres OC jest zawsze taki sam (w oparciu o regulacje prawne), ale wysokość składki zależy od taryfikacji ubezpieczyciela. Z kolei dobrowolne ubezpieczenia, takie jak AC, assistance czy OCP, są bardzo zróżnicowane i dostępne w wielu wariantach.

Chcesz sprawdzić i porównać najlepsze oferty? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.