Kara za brak OC rolnika w 2023 – co grozi za nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia?

16 czerwca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC rolnika z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego jest obowiązkowe. Ochroną objęty jest rolnik oraz wszystkie osoby, które zamieszkują gospodarstwo oraz pracują na jego terenie. Dlatego bardzo ważne jest pamiętać o tym ubezpieczeniu po to aby nie narazić się na poważne konsekwencje finansowe. Sprawdź w naszym artykule, jaka może spotkać cię kara za brak polisy, i co warto wiedzieć.

Od czego chroni polisa OC rolnika?
Każdy, kto posiada gospodarstwo rolne, zgodnie z przepisami prawa jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia OC rolnika. Polisa sprawia, że w razie szkody, do której powstania przyczynił się rolnik, jego domownicy lub pracownicy, poszkodowany może otrzymać odszkodowanie. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokrywa koszty poniesione przez poszkodowanego w związku ze szkodą na zdrowiu lub mieniu. Wśród zdarzeń objętych ochroną z tytułu OC rolnika warto wskazać:

  • śmierć, uszkodzenie ciała, utrata lub rozstrój zdrowia (np.w razie wypadku podczas pracy w gospodarstwie),
  • uszkodzenie lub zniszczenie mienia osoby trzeciej(np. kiedy użytkowany w gospodarstwie kombajn rolnika uszkodzi czyjąś własność),

O tym, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności w ramach rolniczego OC, możesz przeczytać w tym artykule.

Kto musi posiadać obowiązkowe OC rolnika?
Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, rolnicy maja obowiązek posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczenie budynków powyżej 20 m2 znajdujących się na terenie gospodarstwa. Ubezpieczenie OC rolnika musi mieć każda osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha, opłacająca w części lub całości podatek rolny.

Czy można wypowiedzieć polisę OC rolnika?
Polisa OC rolnika zawierana jest na okres 12 miesięcy. Najpóźniej na 1 dzień przed końcem okresu ubezpieczenia można pisemnie wypowiedzieć aktualna polisę i skorzystać z oferty proponowanej przez inne towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli rolnik nie powiadomi ubezpieczyciela o wypowiedzeniu na piśmie, umowa zostaje automatycznie zawarta na kolejny rok. Więcej na temat okoliczności umożliwiających wypowiedzenie OC rolnika możesz przeczytać w tym artykule.

Jaka jest kara za brak OC rolnika w 2023 roku?
Za brak obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych grozi kara, której wysokość wyliczana jest w oparciu o minimalne wynagrodzenie za pracę:

  • za brak ubezpieczenia OC rolnika –1/10 minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • za brak ubezpieczenia budynków rolniczych –1/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Oprócz tego w razie szkody nieubezpieczony rolnik sam ponosi wszelkie konsekwencje zdarzenia i musi mierzyć się z roszczeniami poszkodowanego.

Już wiesz, jak ważne jest posiadanie obowiązkowej polisy OC rolnika i jakie konsekwencje grożą za brak aktualnego ubezpieczenia. Jeżeli szukasz korzystnej polisy, skorzystaj z porady eksperta, który odpowie na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.