Oznakowanie tras narciarskich w Polsce – kolory, znaki i zasady bezpieczeństwa na nartach

2 stycznia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Polskie stoki zapewniają świetne warunki zarówno początkującym narciarzom, jak i doświadczonym sportowcom. Aby dobrać odpowiedni poziom trudności, wystarczy znać oznakowanie tras narciarskich w Polsce. Wyjaśniamy, co znaczą poszczególne kolory na szlakach, jakie znaki można tam napotkać oraz jakie są najważniejsze zasady bezpieczeństwa na nartach.

Spis treści

Trasy narciarskie – Polska ma wiele do zaoferowania

Aby skorzystać z sezonu narciarskiego, wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. W Polsce znajduje się wiele urokliwych stoków i kompleksowych ośrodków cieszących się pozytywną opinią turystów, którzy cenią zimową rekreację na nartach lub snowboardzie. Wśród najpopularniejszych lokalizacji wskazać można Wierchomlę, Czarną Górę, Szklarską Porębę, Karpacz, Białkę Tatrzańską, Kasprowy Wierch czy Krynicę Zdrój, gdzie znajdują się najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce, a także wiele innych miejsc – jest zatem z czego wybierać!

Wybierając się na narty, trzeba pamiętać o wielu kwestiach. Istotna jest kondycja fizyczna, odpowiednia odzież, a także sprzęt (lub możliwość jego wypożyczenia). Warto pamiętać też o dopasowaniu narciarskich wyzwań do swoich możliwości – dostępne trasy różnią się między sobą poziomem trudności. Jaki szlak najlepiej wybrać dla początkujących, a jaki będzie atrakcyjny dla doświadczonych narciarzy? Aby trafnie wybrać trasę dla siebie, wystarczy poznać stosowane w Polsce oznakowanie.

Oznakowanie tras narciarskich w Polsce

Trasy narciarskie w Polsce są oznaczane czterema kolorami, które odzwierciedlają poziom trudności.

 • Trasa zielona – to doskonały wybór dla początkujących (również dla małych dzieci). Kąt nachylenia jest niewielki (średnio 9°, a maksymalnie 12°), co zapewnia idealne warunki do nauki i zapobiega rozwinięciu znacznej prędkości.
 • Trasa niebieska – sprawdzi się dla osób, które opanowały podstawy narciarstwa i jeżdżą okazjonalnie. Optymalny kąt nachylenia (średnio 10-12°, a maksymalnie 17°) pozwala na spokojną jazdę. Niebieski szlak jest odpowiedni dla amatorów zimowych sportów, a także rodzin z dziećmi, o ile wszyscy uczestnicy zjazdu czują się pewnie na nartach.
 • Trasa czerwona – jest odpowiednia dla doświadczonych narciarzy, którzy szukają pierwszych wyzwań na szlaku. Kąt nachylenia 12-16° (maksymalnie 22°) pozwala nabrać rozpędu. Na trasie czerwonej mogą znajdować się trudniejsze fragmenty, które wymagają szczególnej ostrożności i umiejętności narciarskich.
 • Trasa czarna – jest polecana wyłącznie osobom, które mają duże doświadczenie, doskonałą formę i odpowiednie wyposażenie. Kąt nachylenia sięga nawet 28°, co oznacza dynamiczną jazdę oraz duże prędkości. Szlaki oznaczone kolorem czarnym to najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce. Mogą zawierać ostre zakręty, ukryte dołki i inne przeszkody, dlatego jest to opcja dla zaawansowanych narciarzy, którzy szukają ekstremalnych wrażeń.

Na szlaku spotkać można także znaki:

 • informacyjne – standardowo są rozmieszczone co ok. 200 m, aby przypominać o numerze trasy (to praktyczne zwłaszcza w stresującej sytuacji, np. po wypadku) oraz informować, jaki dystans pozostał do końca szlaku;
 • ostrzegawcze – znajdują się tam, gdzie należy szczególnie uważać na różnego rodzaju niebezpieczeństwa (np. skrzyżowanie z inną trasą lub wyciągiem, zwężenie szlaku, szczeliny, ratraki, a także zagrożenie wypadnięciem z trasy);
 • zakazu i nakazu – to piktogramy informujące o zasadach ruchu (np. nakaz skrętu w prawo) oraz zakazanych czynnościach (m. in. zjeżdżanie z trasy, jazda na sankach, wprowadzanie zwierząt).

Zasady bezpieczeństwa na nartach

Na narciarskim szlaku oprócz znajomości oznaczeń przydaje się również wiedza na temat zasad bezpieczeństwa. Przestrzegając reguł, możemy ustrzec się przed wieloma zagrożeniami i prawidłowo reagować w razie niespodziewanych sytuacji. Co warto wiedzieć przed wyruszeniem na ośnieżoną trasę?

 1. Zachowaj ostrożność i bezpieczny dystans – poruszaj się po szlaku w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób i mieć odpowiednią ilość czasu na reakcję w razie np. upadku mniej doświadczonego narciarza.
 2. Dostosuj prędkość i sposób jazdy do swoich umiejętności oraz okoliczności na szlaku.
 3. Przestrzegaj zasad ruchu na szlaku narciarskim:
  • zasada pierwszeństwa – osoba znajdująca się z tyłu powinna dostosować się do jadących z przodu i nie powodować zagrożenia zderzeniem,
  • wyprzedzanie szerokim łukiem– niezależnie od kierunku wyprzedzania, należy to robić w taki sposób, aby zachować bezpieczny dystans względem wszystkich pozostałych osób,
  • ostrożne włączanie się do ruchu – przed wejściem na szlak należy sprawdzić, czy ktoś nie nadjeżdża (z obu kierunków),
  • bezpieczne zatrzymywanie – nie należy zatrzymywać się nagle ani na zwężeniu szlaku (w razie np. upadku i konieczności odpoczynku bądź wezwania pomocy, w miarę możliwości powinno się jak najszybciej zejść na pobocze),
  • poruszanie się pieszo wyłącznie poboczem.

 4. Stosuj się do oznaczeń na szlaku.
 5. Nie zjeżdżaj z trasy – nieprzygotowane dla zjeżdżających odcinki mogą być bardzo niebezpieczne nawet dla doświadczonych narciarzy.
 6. W razie wypadku pamiętaj o obowiązku udzielenia pierwszej pomocy – wezwij odpowiednie służby, udziel im wszelkich informacji i w miarę możliwości wspieraj poszkodowanego przed ich przybyciem.

Ubezpieczenie na narty w Polsce – dlaczego warto?

Korzystając ze stoków i szlaków narciarskich w Polsce, mamy zapewnioną przez państwo opiekę medyczną – warto jednak mieć ubezpieczenie, które obejmuje kompleksową ochronę zarówno dla naszego zdrowia, jak i bagażu (w tym sprzętu sportowego) czy komfortu w podróży. Dobra polisa na narty w Polsce może zawierać:

 • NNW – czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia wypłatę w razie wypadku (wysokość odszkodowania jest zależna od procentowego uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia),
 • prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dzięki niemu można odbyć specjalistyczne leczenie i rehabilitację bez kolejek w niepublicznych placówkach,
 • assistance medyczny – to rozszerzenie zapewniające pakiet usług, np. transport medyczny, dowóz leków, wizyty domowe, wypożyczenie lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego i wiele innych,
 • ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – dzięki niemu otrzymasz odszkodowanie w razie kradzieży lub zniszczenia (nie z Twojej winy),
 • OC w życiu prywatnym – to ubezpieczenie, które pokryje koszty szkód nieumyślnie wyrządzonych przez Ciebie, a także dzieci i zwierzęta pod Twoja opieką, względem innych osób (np. narciarzy na stoku) i podmiotów (np. w przypadku zniszczenia mienia hotelowego).

Szukasz ubezpieczenia na miarę swoich potrzeb? Zapytaj eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci dobrać najlepszą ofertę w atrakcyjnej cenie. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.