Polacy wydali blisko 45 mld na ochronę zdrowia, życia i mienia – Raport PIU 2021

6 lipca 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

W 2021 roku Polacy wykupili ubezpieczenia osobowe i majątkowe za łączną kwotę 44,6 mld – tak wynika z corocznego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Warto zauważyć, że zainteresowanie polisami zdrowotnymi zwiększyło się o 17% w porównaniu do poprzedniego roku i wykazuje wzrostowy trend na przestrzeni ostatnich lat. Co mówią liczby o świadomości ubezpieczeniowej Polaków oraz ich podejściu do chronienia siebie, bliskich i mienia?

Spis treści

Ubezpieczenia ochronne i majątkowe w liczbach

W 2021 roku liczba polis osobowych i majątkowych wyniosła 58 135 637, z czego blisko 4 mln to osoby z prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Łączna składka za wszystkie ubezpieczenia chroniące życie, zdrowie i mienie osiągnęła 44,6 mld złotych.

A ile ubezpieczeni oraz poszkodowani otrzymali w świadczeniach i odszkodowaniach?

  • 18,4 mld z ubezpieczeń na życie
  • 7,6 mld z ubezpieczeń majątkowych
  • 2,7 mld za nieszczęśliwe wypadki (NNW)

Warto pamiętać, że są to wyłącznie kwoty wypłat, zaś ubezpieczyciele ponieśli też rozmaite inne koszty, związane np. z organizacją wizyt lekarskich czy usług w ramach medycznego assistance (często są one realizowane w sposób bezgotówkowy dla ubezpieczonego).

Jak chronić to, co najważniejsze?

Życie i zdrowie to najważniejsze zasoby, jakie może posiadać człowiek. Z kolei majątek – a w szczególności dom czy mieszkanie – to podstawowe środowisko życia dla Ciebie i Twoich bliskich, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem lokalu, czy też go wynajmujesz. Wszystkie te aspekty zasługują zatem na odpowiednią ochronę. Ubezpieczenie może zagwarantować Ci, że nie poniesiesz finansowych konsekwencji, a także otrzymasz środki pomagające w odbudowaniu standardu życia – zarówno w razie szkody majątkowej, jak i w przypadku problemów zdrowotnych (zgodnie z zakresem ochrony). Odpowiednia polisa pomoże Ci zabezpieczyć to, co najważniejsze.

Jeżeli troszczysz się o zdrowie i chcesz zapewnić bliskim wsparcie, sięgnij po ubezpieczenia ochronne, które oferują m. in:

  • świadczenia w razie choroby, uszczerbku na zdrowiu, pobytu w szpitalu czy czasowej bądź trwałej niezdolności do pracy,
  • zwrot kosztów leczenia, leków i zakupu lub wypożyczenia sprzętu terapeutycznego,
  • pakiety usług medycznych i okołomedycznych (prywatna opieka medyczna i assistance medyczny),
  • świadczenia na wypadek śmierci w rodzinie,
  • świadczenie za urodzenie dziecka.

Ubezpieczenia majątkowe mogą objąć ochroną m. in.:

  • dom, mieszkanie lub dom w budowie,
  • budynki niemieszkalne (np. garaż, warsztat, szopa),
  • ogród z roślinnością i wyposażeniem,
  • domek letniskowy z wyposażeniem,
  • odpowiedzialność cywilną przy wynajmie mieszkania,
  • ruchomości (w tym sprzęty RTV/AGD i komputerowe),
  • instalację fotowoltaiczną,
  • nagrobki cmentarne,
  • odpowiedzialność cywilną za szkody wyrządzone osobom trzecim.

To zaledwie najczęściej wybierane ubezpieczenia – pełna lista dostępnych rozwiązań jest znacznie dłuższa. Jeżeli masz określoną potrzebę ubezpieczeniową i chcesz znaleźć odpowiednią ofertę, warto skorzystać z porady profesjonalisty.

Inteligentny wymiar ubezpieczeń w SPECTRUM

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie, a ubezpieczyciele wychodzą naprzeciw coraz konkretniejszym oczekiwaniom. Dobra oferta ubezpieczeniowa to taka, która daje możliwość dopasowania zakresu ochrony i świadczeń do indywidualnych potrzeb. Na rynku widać zatem coraz więcej dedykowanych produktów oraz elastycznych pakietów. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert?

Skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje wszystkie wiodące w Polsce towarzystwa ubezpieczeniowe. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum otrzymasz rzetelną informację o dostępnych rozwiązaniach ubezpieczeniowych i odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania. Znajdź Doradcę Klienta w swojej okolicy na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.