Nowe dowody rejestracyjne – kto musi wymienić?

1 lipca 2022

ciekawostki

W maju 2022 r. weszła w życie nowa zmiana dotycząca wszystkich kierowców i właścicieli pojazdów. Dotyczy ona wzoru, na jakim opiera się każdy dowód rejestracyjny. Od tego momentu rejestracja pojazdu lub wymiana dokumentu będzie wiązała się z otrzymaniem dowodu rejestracyjnego wg nowego wzoru. Co się zmienia i kogo czeka wymiana dowodu? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jakie zmiany zaszły we wzorze dowodu rejestracyjnego?
Zgodnie z ustawą z dnia 22 listopada 2018 roku o dokumentach publicznych, dokumenty wydawane przez władze publiczne, w tym dowody rejestracyjne, powinny spełniać minimalne wymagania dotyczące zabezpieczeń. Poprzednie dowody rejestracyjne nie spełniały tych warunków. Na dostosowanie się do wymagań ustawowych w sprawie nowych wzorów dowodów administracja publiczna w Polsce miała 3 lata. Zmiany w nowych dowodach są mało widoczne w porównaniu z ich poprzednikami. Co istotne, zmieniła się forma zabezpieczeń. Do produkcji zastosowano chemiczny papier, na dokumencie widnieje dwutonowy znak wodny, a także obecne są włókna zabezpieczające widoczne w świetle dziennym i ultrafioletowym. Numeracja i personalizacja dokumentu ma być sporządzana metodą laserową. Dzięki temu dowód rejestracyjny oparty na nowym wzorze będzie bardzo trudny do podrobienia.

Czy nowe dowody rejestracyjne są obowiązkowe?
Wszystko będzie odbywało się etapami. Co to oznacza? Kierowca, który złoży wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego, otrzyma dokument wykonany wg nowego wzoru. Może jednak zdarzyć się sytuacja, że otrzyma dowód starego typu – wynika to z faktu, że Ministerstwo Infrastruktury chce wykorzystać poprzednie blankiety, dlatego podjęło decyzję, że dokumenty wg starego wzoru mogą być wydawane do lipca 2022 roku.

Czy musimy wymienić stare dowody rejestracyjne?
Nie ma obowiązku wymiany starego dowodu rejestracyjnego. Pomimo wprowadzonej zmiany wzoru, wcześniej wydane dokumenty nadal będą ważne i nadal możemy legalnie się nimi posługiwać aż do upływu okresu ważności. Dopiero wtedy nastąpi konieczność złożenia wniosku o nowy dowód rejestracyjny.

Czy wzrosły ceny za wydanie dowodu rejestracyjnego?
Bardzo często wyrabianie nowych dokumentów wiąże się z większymi opłatami, jednak wydanie nowego dowodu rejestracyjnego nie będzie kosztowało więcej. Za usługę zapłacimy jak do tej pory 54 zł (dodatkowo należy uiścić tzw. opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł).

Chcesz dowiedzieć się, jak zarejestrować pojazd, do jakiego urzędu się zgłosić i co przygotować?
Przeczytaj nasz poradnik o rejestracji pojazdu, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje. Pamiętaj, że każdy zarejestrowany pojazd musi mieć wykupione ubezpieczenie. Najtańsze OC, kompleksowe AC i inne ubezpieczenia w atrakcyjnych cenach znajdziesz u Doradcy Klienta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. Skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw! Odwiedź biuro lub zadzwoń – placówkę w swojej okolicy znajdziesz na mapie lub w aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.