Polisa na życie. Dla kogo ubezpieczenie indywidualne, a dla kogo grupa otwarta?

14 lutego 2019

biznes, ciekawostki

Dobra polisa na życie to najlepsze rozwiązanie dla zabezpieczenia przyszłości swojej i swoich bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać polisę, której zakres będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Więc dla kogo przeznaczona jest polisa indywidualna,  a dla kogo grupa otwarta? Czym cechują się oba rodzaje ubezpieczeń?

W przypadku grupy otwartej wybieramy interesujący nas zakres ubezpieczenia z gotowych pakietów, który określa sumy ubezpieczenia oraz składki .Obejmuje on również świadczenie dotyczące naszych bliskich np. pobyt w szpitalu małżonka, urodzenie dziecka, śmierć rodziców czy teściów. Polisa indywidualna jak sama nazwa wskazuje jest ubezpieczeniem, które chroni przed zdarzeniami związanymi tylko z osobą ubezpieczoną. Ten rodzaj ochrony jest „szyty na miarę”. Możemy wybrać sami wysokość sum ubezpieczenia poszczególnych ryzyk, a co za tym idzie modyfikować składkę. W ramach indywidualnego ubezpieczenia można również pomyśleć o rozszerzeniu zakresu o opcję inwestycyjną oraz oszczędnościową, aby gromadzić środki np. na przyszłą emeryturę czy wkład własny na mieszkanie dla swoich pociech.

„Grupówka” to niższe sumy ubezpieczenia np. w przypadku śmierci, poważnych zachorowań czy niezdolności do pracy, ale za to szerszy zakres. Polisa indywidualna to mniej ryzyk do wyboru, ale mamy tutaj możliwość ubezpieczenia się na  bardzo wysokie sumy.

W obu przypadkach, aby zawrzeć umowę konieczne jest przejście ankiety medycznej. Przy  ubezpieczeniu grupowym pytania o stan zdrowia są mniej drobiazgowe, natomiast  przy polisie indywidualnej choroby, które były przechodzone w przeszłości mogą zmienić wysokość opłaty czy też wykluczyć możliwość zawarcia ubezpieczenia. Bardzo ważnym elementem jest aktualny stan zdrowia. Nie bez powodu panuje przekonanie, że ubezpieczają się ludzie zdrowi, ponieważ przy ciężkiej chorobie towarzystwo wyłączy ją z odpowiedzialności. Należy o tym pamiętać by nie było za późno.

Składka przy „grupówce” jest niezmienna przez cały okres ubezpieczenia. Bez względu na wiek, płeć czy wykonywany zawód ubezpieczonego. Przeciwieństwem jest umowa indywidualna, gdzie biorąco pod uwagę wysokie sumy ubezpieczenia, przeprowadzana jest ocena ryzyka na którą wpływa: wiek, płeć czy wykonywany zawód. Składka natomiast jest indeksowana przez cały okres trwania umowy, co jest mechanizmem ochronnym wartości świadczenia przed skutkami inflacji.

Polisy indywidualne ze względu na duże sumy ubezpieczenia będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

 – posiadają zobowiązania finansowe,

– prowadzą własny biznes,

– obawiają się  poważnych chorób i chcą się przed nimi wystarczająco dobrze zabezpieczyć ,

– chcą się zabezpieczyć przed wypadkiem i brakiem dochodów,

– chcą zabezpieczyć swoją rodzinę,

– chcą gromadzić oszczędności,

Grupy otwarte przeznaczone są natomiast dla tych którzy:

interesują się świadczeniami około rodzinnymi tj. urodzenie dziecka , śmierć rodziców / teściów .

– są w tzw. wieku średnim, gdzie składka z polisy indywidualnej jest zbyt duża .

– za niewielkie pieniądze chcą zabezpieczyć swoje życie i zdrowie .

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest jednoznaczna. Podstawową kwestią powinno być odpowiednie przeanalizowanie potrzeb ubezpieczeniowych oraz możliwości finansowych. W wielu przypadkach  najlepszym rozwiązaniem byłoby posiadanie zarówno ubezpieczenia indywidualnego, jak i grupowego ubezpieczenia na życie. W ten sposób zalety obu polis wzajemnie się uzupełniają, a ubezpieczony zyskuje dużo szerszą ochronę.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.