Prawo o ruchu drogowym – mniej formalności i odczuwalne ułatwienia. Uchwalone w czasie wakacji zmiany niebawem zaczną wchodzić w życie

16 października 2020

ciekawostki, przerejestrowanie pojazdu

„Pokaż Twój numer rejestracyjny, a powiem Ci skąd jesteś” czyli koniec wymogu identyfikacji według tablic rejestracyjnych.

Taki między innymi skutek właśnie spowodowała zmiana Ustawy prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja uchwalona 14 sierpnia 2020 roku a podpisana przez Prezydenta 27 sierpnia 2020 r., która etapami wchodzi w życie i z całą pewnością ułatwi życie codzienne i formalności urzędowe prawie wszystkim kierowcom

Czego dokładnie dotyczą zmiany, jakie są ich konsekwencje o tym poniżej:

Bez prawa jazdy.

Kierowcy już nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. Zostaną również zwolnieni z obowiązku okazania go policji w czasie kontroli drogowej.

Uwaga: Rozwiązanie to dotyczy tylko posiadaczy polskiego prawa jazdy, ponieważ w ich przypadku jest możliwa weryfikacja uprawnień w systemie elektronicznym.

Prawo jazdy można będzie zostawić w domu już 4 grudnia 2020 r.

Zachowamy tablice.

Nie będzie konieczności zmiany tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu używanego, który już jest zarejestrowany w Polsce, niezależnie od tego, w którym powiecie. Aktualnie taka możliwość dotyczy tylko nabywców z tego samego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Zmiana ta spowoduje, że będzie można zachować istniejące numery rejestracyjne.

Zmiana zacznie obowiązywać od 04 grudnia 2020 r.

Bez konieczności potwierdzania własności – jeżeli od wcześniejszej rejestracji nie było zmiany właściciela.

Aktualne od 04 grudnia 2020 r.

Zakup nowego samochodu – salon dopełni formalności za nas.

Ustawa daje również możliwość rejestracji nowego pojazdu w imieniu kupującego przez firmę zajmującą się sprzedażą nowych samochodów. Będzie to możliwe po dziewięciu miesiącach od opublikowania w Dzienniku Ustaw, czyli od 04 czerwca 2021 r.

Pożegnanie z naklejkami.

Zostanie zniesiony obowiązek wydawania nalepki kontrolnej oraz karty pojazdu. Niestety nie tak szybko, bo po 24 miesiącach, ze względu na konieczność przygotowania odpowiednich rozwiązań technicznych.

Wycofanie pojazdu z ruchu.

Ustawa według nowej regulacji będzie dopuszczała czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego, który nie jest użytkowany. Możliwe to będzie na czas od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż raz na trzy lata.

Zmiana będzie obowiązywała od 04 grudnia 2020 r.

„Małe tablice rejestracyjne”

Zakazane będzie umieszczanie zmniejszonych jednorzędowych tablic rejestracyjnych na samochodach, które pozwalają na stosowanie normalnych, większych tablic.

Zakaz ten wejdzie w życie od 04 grudnia 2020 r.

Zmiany mają na celu ograniczenie formalności związanych z rejestracją oraz aktualizacją danych, ale też koniecznych przy zakupie pojazdu. Świadomość zmian oraz ich charakteru może być użyteczna zarówno w aktywności zawodowej dotyczącej ubezpieczeń jak i w życiu prywatnym.

Marta Kudlik – Radca prawny


Jeden komentarz do “Prawo o ruchu drogowym – mniej formalności i odczuwalne ułatwienia. Uchwalone w czasie wakacji zmiany niebawem zaczną wchodzić w życie


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.