Profesjonalne tablice i profesjonalny dowód rejestracyjny – zmiany w prawie o ruchu drogowym

Od 11 lipca 2019 r. na polskich drogach pojawił się nowy rodzaj tablic rejestracyjnych tzw. tablice profesjonalne. Jest to efekt zmian w prawie o ruchu drogowym.

„Zielone tablice”, bo taki kolor czcionki posiadają, mają za zadanie ułatwić działalność m.in. dealerom samochodowym i firmom, które zajmują się produkcją lub badaniami pojazdów.

Po uzyskaniu decyzji o możliwości profesjonalnej rejestracji, która jest ważna przez rok, przedsiębiorca otrzyma co najmniej jeden komplet tablic, który będzie mógł wykorzystać do wielu pojazdów. Oprócz tablic, aby przeprowadzić jazdę testową niezarejestrowanym pojazdem, dana instytucja będzie zobowiązana wypisać blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego. Jest on ważny 30 dni, a w przypadku jednostek badawczych pół roku. Dokument może zostać wydany dla samochodu, ciągnika rolniczego, motoroweru czy też przyczepy. Nowe zasady mogą być zastosowane tylko do pojazdów, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane w Polsce lub za granicą.

Jazda testowa takim pojazdem może być przeprowadzona przez pracownika przedsiębiorstwa dla którego została wydana decyzja lub Klienta, ale tylko i wyłącznie w obecności przedstawiciela uprawnionej jednostki. Dzięki temu rozwiązaniu osoby zainteresowane kupnem nowego auta, będą miały możliwość jazdy próbnej wybranym przez siebie, konkretnym modelem samochodu.

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.