Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Wszyscy mamy świadomość jak wielką wartość materialną stanowi nasze mieszkanie, dlatego, aby uchronić siebie od strat finansowych, powinniśmy zabezpieczyć nasz dobytek od nieprzewidzianych zdarzeń. Przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej musimy zadać sobie kilka pytań, aby ochrona była pełna i spełniała nasze oczekiwania.

Co możemy ubezpieczyć ?

Lokal mieszkalny (mieszkanie) czyli wyodrębnione w budynku pomieszczenia mieszkalne najczęściej z pomieszczeniem przynależnym np. piwnicą, komórką lokatorską oraz miejscem postojowym.

Stałe elementy będące zamontowanymi lub wbudowanymi na stałe częściami wyposażenia mieszkania czyli m.in. stolarka okienna lub drzwiowa, meble w zabudowie, tynki, powłoki malarskie, płytki, panele oraz instalacje wraz z urządzeniami i osprzętem (np. umywalki, zlewy, wanny, kabiny prysznicowe, brodziki, piece, grzejniki).

Ruchomości domowe (mienie ruchome) są to rzeczy codziennego użytku oraz elementy wyposażenia które znajdują w naszym mieszkania i nie są zamontowane na stałe. Należą do nich m.in. AGD i RTV, elementy dekoracji wnętrz, odzież i inne przedmioty osobistego użytku oraz sprzęt komputerowy i fotograficzny. W skład mienia ruchomego wchodzą również rzeczy drogocenne np. biżuteria czy gotówka.

Szklane przedmioty, które ubezpieczamy od stłuczenia to elementy ze szkła, ceramiki, kamienia, konglomeratu np. oszklenia okienne, drzwiowe, płyty kuchenne, szyby w piekarniku, mikrofali, szyby kominkowe, a także kabiny prysznicowe, brodziki, wanny, zlewozmywaki.

W jakim zakresie?

Mieszkanie, stałe elementy oraz ruchomości domowe mogą być ubezpieczone od tzw. ognia i innych zdarzeń losowych. Polisa będzie obejmowała m.in. takie zdarzenia jak pożar, zalanie, uderzenie pioruna czy też działanie wiatru. Elementy stałe oraz wyposażenie (w tym szklane przedmioty) mogą być zabezpieczone dodatkowo od kradzieży i dewastacji. Elementy szklane oprócz wymienionych zdarzeń będą chronione od przypadkowego rozbicia i pęknięcia.

Poza ubezpieczeniem nieruchomości oraz rzeczy materialnych, które się w niej znajdują, mamy możliwość rozszerzenia polisy. Coraz bardziej popularne jest zwiększanie zakresu ubezpieczenia o odpowiedzialność cywilną jak i również możliwość korzystania z pomocy profesjonalistów.

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to pokrycie kosztów nieumyślnych szkód na mieniu czy zdrowiu osób trzecich, które mogą być spowodowane przez Ciebie lub osoby bliskie (pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym) wskutek czynności życia prywatnego, np. w skutek amatorskiego uprawiania sportu, zalania sąsiada lub zbitą przez dziecko szybę.

Ochrona prawna to pokrycie kosztów profesjonalnej opinii prawnej, reprezentacji adwokata lub radcy prawnego, w tym również kosztów sądowych np.:

  • dochodzenie odszkodowania od mechanika, który nienależycie wykona naprawę samochodu,
  • konieczności obrony przed sądem z powodu przejścia na czerwonym świetle,
  • ochrona w zakresie prawa pracy, gdy pracodawca nie wypłacił Ci wynagrodzenia.

Assistance domowy – fachowe wsparcie techniczne w przypadku awarii lub wypadku w miejscu zamieszkania. Pomoc m. in. informatyka, hydraulika, ślusarza czy elektryka.

Jakie sumy powinniśmy wybrać?

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Powinna być to kwota adekwatna do wartości naszej nieruchomości oraz wyposażenia znajdującego się w mieszkaniu. W przypadku podania zbyt niskiej wartość, odszkodowanie może nie wystarczyć na pokrycie ewentualnych szkód.

Źródło:

  1. www.pzu.pl
  2. www.warta.pl

2 Komentarze do “Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?


  1. Mirek pisze:

    Bardzo mi się podoba a jak wyglądają ceny tego ubezpieczenia

    1. Agata pisze:

      Dziękujemy za komentarz. Cieszymy się, że nasz artykuł zyskał uznanie. Ceny za ubezpieczenie mieszkania rozpoczynają się już od 50zł. Po więcej szczegółów zapraszamy do naszych oddziałów.

Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.