Startuje wiosenny sezon dotowanych ubezpieczeń na uprawy

Wczesna wiosna to bardzo dobry moment na ubezpieczenie upraw z państwową dotacją. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać w poszukiwaniu najlepszej oferty.

Dofinansowanie może wynieść aż 65% składki

W 2023 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczyło rekordowo wysokie środki na dopłaty do obowiązkowych ubezpieczeń upraw. W rezultacie rolnicy mogą liczyć na dopłaty w wysokości nawet 65% składki.

Przypominamy, że każdy, kto przyjmuje dotacje na uprawy, ma obowiązek ubezpieczyć przynajmniej połowę ich powierzchni. Warto pomyśleć również o rozszerzeniu zakresu polisy – zarówno pod względem ubezpieczonych zdarzeń, jak i gatunków roślin.

Wiosenne ubezpieczenia upraw – co obejmują?

Przełom lutego i marca to dobry czas na zawarcie polisy chroniącej uprawy owocowe. Zmienna pogoda jest charakterystyczna dla wiosennych miesięcy, a brzemienne w skutkach przymrozki mogą pojawić się nawet w późnym maju lub na początku czerwca. Drzewa, krzewy i mniejsze nasadzenia (np. truskawki) wraz z owocami mogą ucierpieć również w wyniku innych zjawisk pogodowych, np. huraganu, suszy, powodzi czy deszczu nawalnego – niektóre z tych zdarzeń wchodzą w podstawowy zakres dotowanego ubezpieczenia, inne zaś wymagają rozszerzenia polisy. Warto zastanowić się, jakie sytuacje mogą w najdotkliwszy sposób wpłynąć na obfitość plonów i zabezpieczyć się przed nimi.

Marzec to miesiąc poświęcony ubezpieczeniom zbóż oraz innych roślin ozimych i jarych, takich jak kukurydza, rzepak, warzywa gruntowe, buraki cukrowe, ziemniaki czy rośliny strączkowe. Również tego rodzaju uprawy mogą ucierpieć na skutek wyżej wskazanych zdarzeń losowych i innych kaprysów pogody.

SPECTRUM rozwiązań dla rolników

Jeżeli szukasz odpowiedniego ubezpieczenia dla swoich upraw lub całego gospodarstwa, skorzystaj z pomocy eksperta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. Dlaczego warto?

  • Reprezentujemy wszystkich wiodących ubezpieczycieli, m.in. PZU, Generali Agro (dawna Concordia), AGRO Ubezpieczenia TUW, InterRisk, TUZ i TUW. U nas łatwo porównasz wszystkie dostępne oferty.
  • Doradca Klienta odpowie na wszystkie Twoje pytania i doradzi rozwiązania, które najlepiej pasują do Twoich potrzeb. Dotyczy to zarówno ubezpieczeń upraw, jak i pakietów obejmujących inne ubezpieczenia rolnicze.
  • Z pomocy Doradcy Klienta możesz skorzystać zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie. To Ty decydujesz, jaka forma konsultacji oraz zawarcia polisy jest dla Ciebie odpowiednia.

Sprawdź mapę naszych placówek i skontaktuj się z wybranym Doradcą Klienta. Zapraszamy!

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.