Światła awaryjne – kiedy ich używać?

14 listopada 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Problemy z samochodem na drodze możemy zasygnalizować np. poprzez światła awaryjne. Kiedy możemy ich używać i jak to zrobić w prawidłowy sposób? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie.

Spis treści

Czym są światła awaryjne?

Światła awaryjne to sygnał polegający na jednoczesnym miganiu wszystkich kierunkowskazów. Do ich włączania i wyłączania służy duży przycisk z trójkątem, który zazwyczaj jest umieszczony w dobrze widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Używanie świateł awaryjnych jest możliwe bez uruchamiania silnika.

Światła awaryjne – kiedy ich używać?

Światła awaryjne to sygnał przeznaczony dla unieruchomionego pojazdu. Jeżeli samochód utracił zdolność do dalszej jazdy, to możemy włączyć światła awaryjne, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Do takiej sytuacji może dojść zarówno w wyniku kolizji czy wypadku, jak i usterki auta. Warto pamiętać, że oprócz świateł awaryjnych trzeba również oznaczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym w odległości odpowiedniej do rodzaju drogi. Światła awaryjne stosuje się też podczas postoju na drodze w terenie niezabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności (np. brak oświetlenia, nieprzejrzysta pogoda).

Na nieco innych warunkach ze świateł awaryjnych mogą korzystać kierowcy busów szkolnych oraz pojazdów dla niepełnosprawnych – sygnał towarzyszy postojom związanym z wsiadaniem lub wysiadaniem pasażerów.

Światła awaryjne na autostradzie

Wyjątkowym przypadkiem zastosowania tego sygnały są światła awaryjne na autostradzie, gdzie kierowcy zazwyczaj rozwijają wysoką prędkość, a droga hamowania jest znacznie dłuższa. Jeżeli w nagłej sytuacji musimy gwałtownie zahamować, możemy zastosować światła awaryjne, aby uprzedzić jadących za nami kierowców o konieczności zwolnienia tempa. Niektóre modele pojazdów korzystają z tej funkcji w zautomatyzowany sposób.

Czy można jechać na światłach awaryjnych?

Poruszanie się pojazdem z włączonymi światłami awaryjnymi jest niedozwolone. Wielu kierowców popełnia ten błąd np. podczas holowania. Warto jednak pamiętać, że używanie świateł awaryjnych jest zarezerwowane dla ściśle określonych przypadków i w innych sytuacjach jest karalne.

Czym grozi nieuzasadnione użycie świateł awaryjnych?

Nieuzasadnione użycie świateł awaryjnych, np. podczas parkowania w niedozwolonym miejscu lub holowania, może poskutkować nałożeniem mandatu i punktów karnych. Kwota grzywny oraz ilość naliczonych punktów zależy od dokładniejszego kontekstu przewinienia, dlatego warto znać zasady i dbać o prawidłowe używanie świateł awaryjnych.

Wsparcie na drodze z ubezpieczeniem assistance

Samochód stanął na drodze? Dzięki ubezpieczeniu assistance możesz szybko otrzymać konkretną pomoc, która obejmuje m. in.:

  • naprawę unieruchomionego pojazdu,
  • holowanie,
  • auto zastępcze,
  • zorganizowanie noclegu w hotelu lub transport do domu albo celu podróży,
  • dowóz paliwa,
  • wymianę koła,
  • naładowanie akumulatora.

Chcesz porównać pakiety assistance i wybrać wariant dopasowany do Twoich oczekiwań? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum sprawdzisz najlepsze oferty i poznasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.