Szybciej, wyżej, bezpieczniej! Ubezpieczenia dla sportowców

30 lipca 2021

assistance, ciekawostki

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport profesjonalnie, czy też amatorsko, warto pamiętać o bezpieczeństwie – własnym i współzawodników. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach stworzonych dla sportowców!

Dlaczego ubezpieczenia dla sportowców są potrzebne?

Aktywność fizyczna często stanowi istotną część naszego życia. Nawet jeżeli nie zajmujemy się sportem zawodowo, wciąż możemy korzystać z wielu zalet takiej formy rekreacji i z pasją przeżywać każdy trening. Jednak sport wiąże się z ryzykiem – nawet jeżeli mamy doświadczenie bądź trenujemy pod okiem instruktora, wciąż jesteśmy narażeni na nieprzewidziane zdarzenia i wynikające z nich komplikacje. W zawodowym sporcie obowiązkowe ubezpieczenia są najczęściej realizowane grupowo (np. dla całego klubu), jednak coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród profesjonalnych zawodników, jak i pasjonatów cieszą się polisy indywidualne, które zapewniają znacznie lepiej dopasowany do potrzeb zakres ochrony.

Dlaczego ubezpieczenia sportowców są tak potrzebne i ważne? Każda dyscyplina ma swój wyjątkowy charakter, lecz można wyróżnić grupę najczęściej zdarzających się problemów, m.in.:

 • kontuzja – nawet niewielki problem może wymagać pilnej pomocy lekarskiej, zwłaszcza jeżeli powoduje ból i trudności w poruszaniu się, a Ty chcesz jak najszybciej wrócić do formy,
 • uszczerbek na zdrowiu – często wiąże się ze specjalistycznym leczeniem i rehabilitacją,
 • spowodowanie uszkodzenia ciała innej osoby – poszkodowany ma prawo dochodzić swoich roszczeń i żądać od Ciebie pokrycia kosztów leczenia,
 • uszkodzenie sprzętu sportowego – profesjonalne wyposażenie to spora inwestycja; nawet jeśli podczas wypadku nie doszło do uszkodzenia ciała, finansowe skutki zniszczenia sprzętu mogą być bardzo uciążliwe (zwłaszcza wtedy, gdy ponosisz odpowiedzialność za szkodę na wyposażeniu należącym do innej osoby lub instytucji).

W takich sytuacjach liczy się zarówno szybka pomoc, jak i budżet. Dzięki ochronie, jaką zapewni Ci kompleksowe ubezpieczenie NNW sport, możesz otrzymać zarówno wypłatę odszkodowania, jak i pomoc w zorganizowaniu świadczeń medycznych. W pakiecie warto zawrzeć również OC sportowe, które będzie Cię chronić przed finansowymi skutkami wyrządzenia szkody na innej osobie lub jej mieniu. Co jeszcze mogą zagwarantować Ci ubezpieczenia dla sportowców? Sprawdź, jak to działa!

Ubezpieczenia dla sportowców – rodzaje ochrony

W odpowiedzi na oczekiwania sportowców i pasjonatów aktywności fizycznej towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały zróżnicowaną ofertę, która pozwala dobrać najlepszy wariant polisy spośród wielu możliwości. Przykładowo, ubezpieczenia jednodniowe to świetna opcja dla osób uczestniczących w pojedynczym wydarzeniu. Ubezpieczenie na zawody sportowe może też zapewniać dłuższy okres ochrony. Dostępne są również warianty, które zapewnią Ci komfort i spokój na co dzień, np. w czasie przygotowań do sezonu oraz systematycznych treningów.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń dla sportowców?

 • Ubezpieczenie NNW sport – to specjalna polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków, która działa podczas uprawiania różnych aktywności fizycznych.
 • Ubezpieczenie NNW sporty ekstremalne – niektóre dyscypliny, które wiążą się z brawurą i większym niż zazwyczaj ryzykiem, wymagają specjalnego ubezpieczenia.
 • OC sport – to ubezpieczenie, które pokryje koszty związane ze szkodami wyrządzonymi innym osobom podczas uprawiania aktywności, prowadzenia zajęć dla sportowców czy przewodzenia wycieczce górskiej (to opcja szczególnie ważna dla instruktorów i trenerów).

Na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia dla sportowców? Zależnie od wykupionego pakietu możesz otrzymać:

 • świadczenie pieniężne w razie wypadku,
 • bezgotówkowe świadczenia w postaci prywatnych usług medycznych,
 • wypłatę pozwalającą na utrzymanie, jeżeli wskutek wypadku przy uprawianiu sportu na jakiś czas utracisz możliwość zarobkowania,
 • assistance medyczny (pomoc w zorganizowaniu transportu, wizyty lekarskiej itp.),
 • odszkodowanie za zniszczony sprzęt osób trzecich,
 • pokrycie kosztów związanych ze szkodami wyrządzonymi innym osobom.

O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie na zawody sportowe i na co dzień?

Zakres każdej oferty ubezpieczenia dla sportowców jest nieco inny, dlatego warto przemyśleć wybór. Jeżeli chcesz dokładnie zrozumieć różnice i dobrać polisę idealnie do swoich potrzeb, skorzystaj z pomocy eksperta. Doradcy Klienta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum mają dostęp do oferty wszystkich wiodących na polskim rynku towarzystw. Dzięki temu nie tylko przedstawią Ci najważniejsze kwestie, ale też sprawnie przekalkulują składkę. Na podstawie tak kompletnych informacji z łatwością podejmiesz trafną decyzję!

Zanim jednak znajdziesz najbliższe biuro na mapie naszych placówek, zastanów się, jakiego rodzaju ochrony ubezpieczeniowej potrzebujesz. Jakie informacje warto przekazać Doradcy, aby dobrać najlepsze ubezpieczenie sportowe?

 • Określ okres ochrony – jest Ci potrzebne ubezpieczenie jednodniowe, krótkoterminowe czy całoroczne?
 • Zastanów się, jaki zakres terytorialny Cię interesuje (np. Polska, Europa) – jeżeli zdarza Ci się wyjeżdżać na zagraniczne zawody lub uprawiać sport na wyjazdach w krajach objętych wojną lub zagrożonych terroryzmem, koniecznie powiedz o tym Doradcy Klienta, ponieważ taka sytuacja wymaga specjalnej klauzuli w polisie.
 • Przedstaw dyscypliny sportowe, którymi się zajmujesz – pamiętaj, że część aktywności jest zaklasyfikowana jako sporty wysokiego ryzyka, a to wpływa na cenę, jaką będzie mieć ubezpieczenie NNW. Sporty ekstremalne wymagają lepiej dopasowanej ochrony!

Polisę możesz kupić zarówno w placówce, jak i przez telefon. Skontaktuj się z nami i poznaj szeroką ofertę ubezpieczeń dla sportowców!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.