Termin zgłoszenia szkody z AC

19 października 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Zawierając polisę autocasco, zgadzamy się na postanowienia zawarte w umowie ubezpieczeniowej. Mogą one dotyczyć nie tylko zakresu ochrony, ale też np. wymaganych zabezpieczeń antykradzieżowych. W warunkach ubezpieczenia możemy też sprawdzić, jaki jest czas na zgłoszenie szkody AC.

Spis treści

Jaki jest termin zgłoszenia szkody z AC?

Czas na zgłoszenie szkody AC jest zależny od dwóch czynników:

  • zasady likwidacji szkód u danego ubezpieczyciela – każde towarzystwo ma swoje regulacje w tym zakresie,
  • rodzaj szkody – zazwyczaj w przypadku kradzieży pojazdu termin zgłoszenia szkody z AC jest krótszy niż w przypadku pozostałych szkód.

Zależnie od ubezpieczyciela, czas na zgłoszenie szkody AC może wynieść do 30 dni – warto jednak mieć na uwadze, że wiele towarzystw zastrzega konieczność poinformowania o szkodzie (zwłaszcza kradzieżowej) niezwłocznie lub w określonym limicie dni (np. 7), a nawet godzin (np. 24 lub 48).

Niezależnie od tego, w jakim towarzystwie ubezpieczamy pojazd, termin zgłoszenia szkody z AC znajdziemy w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, które otrzymujemy razem z polisą. W OWU znajdują się też inne istotne informacje związane z likwidacją szkody i zakresem odpowiedzialności ubezpieczyciela, dlatego najlepiej zapoznać się z tym dokumentem jeszcze przed zakupem polisy – w ten sposób będziemy mieć pewność, że wybrany wariant AC spełnia nasze oczekiwania, a w razie szkody będziemy dobrze poinformowani.

Zgłoszenie szkody AC po terminie

Jeżeli przeoczymy termin zgłoszenia szkody z AC, mogą nas czekać nieprzyjemnie konsekwencje. Ubezpieczyciel może pomniejszyć odszkodowanie, zwłaszcza jeśli późniejsze zgłoszenie przyczyniło się do zwiększenia szkody lub uniemożliwiło precyzyjne ustalenie okoliczności i skutków zdarzenia.

Warto wiedzieć, że czas na zgłoszenie szkody AC liczony jest od momentu powzięcia informacji o szkodzie. To oznacza, że np. w sytuacji, kiedy po nieobecności zastaniesz na parkingu uszkodzony pojazd lub okaże się, że został on skradziony, nie musisz znać dokładnej daty zdarzenia – istotny jest czas Twojej reakcji i poinformowania ubezpieczyciela, a także w miarę potrzeby policji.

Istotne jest również to, aby nie rozpoczynać naprawy pojazdu przed zbadaniem szkody przez ubezpieczyciela. W zależności od rodzaju szkody towarzystwo może wymagać zdjęć lub oględzin wykonanych przez swojego rzeczoznawcę. Jeżeli jednak naprawa jest konieczna i nie ma możliwości, aby wstrzymać się z jej wykonaniem, warto omówić tę kwestię z likwidatorem szkody, starannie sfotografować uszkodzenia i zachować protokół z warsztatu – warto jednak pamiętać, że w przypadku samodzielnej naprawy pojazdu ubezpieczyciel może nie uznać części roszczeń i pomniejszyć odszkodowanie.

Jak działa ochrona zniżek AC?

Zlikwidowanie szkody z ubezpieczenia autocasco zazwyczaj oznacza wzrost składki przy kontynuacji polisy. Możemy się przed tym zabezpieczyć, wykupując ochronę zniżek – to rozszerzenie ubezpieczenia, które sprawia, że w razie szkody z OC lub AC ubezpieczyciel przynajmniej częściowo wstrzyma utratę posiadanej zniżki. To opcja szczególnie atrakcyjna dla współwłaścicieli pojazdu (wszyscy są objęci ochroną) oraz doświadczonych kierowców z wypracowanymi ulgami. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

Chcesz poznać bieżącą ofertę ubezpieczeniową i wybrać wariant OC/AC, który spełni Twoje oczekiwania? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.