Tymczasowe wyrejestrowanie auta osobowego i innych pojazdów – niezbędnik informacyjny

1 marca 2022

ciekawostki

Zgodnie z obowiązującymi od końca stycznia przepisami istnieje możliwość czasowego wycofania z ruchu pojazdu osobowego. Dotychczas to rozwiązanie dotyczyło tylko samochodów ciężarowych oraz przyczep o DMC powyżej 3,5 T, ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów.

Samochód osobowy
Auto osobowe wycofamy czasowo tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, czyli np. po poważnym w skutkach zdarzeniu drogowym. Długość okresu wyrejestrowania wynosi od 3 do 12 miesięcy bez możliwości przedłużenia. Dane auto możemy zawiesić w użytkowaniu nie wcześniej niż 3 lata od daty ostatniego tymczasowego wyrejestrowania.

Samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 T, przyczepy ciężarowe, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy
Główna różnica między zasadami wyrejestrowania wyżej wymienionych pojazdów a regułami dotyczącymi samochodów osobowych jest taka, że np. ciągnik siodłowy możemy wyrejestrować, gdy jest po prostu nieużywany. Okres tymczasowego wyrejestrowania tych pojazdów może trwać od 2 do 24 miesięcy, a dodatkowo można go wydłużyć do łącznie 48 miesięcy.

Ile wynosi koszt wyrejestrowania pojazdu?
Koszt wyrejestrowania pojazdu jest niezależny od jego rodzaju i oblicza się go na podstawie czasu wycofania z ruchu. Opłata podstawowa dotyczy okresu pierwszych dwóch miesięcy i wynosi 80 zł. W sytuacji, gdy chcemy wyrejestrować pojazd na dłuższy okres, do podstawy doliczane są opłaty za każdy kolejny miesiąc:

  • za każdy miesiąc od 3. do 12. miesiąca – 4 zł;
  • za każdy miesiąc od 13. do 24. miesiąca – 2 zł;
  • za każdy miesiąc od 24. do 48. miesiąca – 0,25 zł.

Aby obliczyć koszt wyrejestrowania pojazdu, należy zatem dodać 80 zł za pierwsze dwa miesiące i opłatę za kolejne według wyżej wymienionych stawek, np. za 16 miesięcy będzie to: 80 zł + 9×4 zł + 2×2 zł = 111 zł.

Co z obowiązkowym ubezpieczeniem OC?
Czasowo wycofując pojazd z ruchu, możemy znacznie zaoszczędzić na kosztach OC. Składka za okres wyrejestrowania musi zostać obniżona przez towarzystwo ubezpieczeniowe nawet o 95 %. Oznacza to, że w przypadku wyrejestrowania pojazdu na co najmniej kilka miesięcy, za cały rok ubezpieczenia zapłacimy zaledwie ułamek oryginalnej wysokości składki.

Koniec okresu wyrejestrowania
W celu przywrócenia pojazdu do ruchu należy oczywiście dopełnić wszystkich formalności (np. naprawić auto, przeprowadzić badanie techniczne) i zgłosić ten fakt w wydziale komunikacji, aby odzyskać dokumenty oraz tablice rejestracyjne. Kolejnym krokiem jest kontakt z doradcą ubezpieczeniowym, który przekaże ubezpieczycielowi informację o przywróceniu pojazdu. Z tą sprawą możesz zgłosić się do dowolnej placówki Domu Ubezpieczeniowego Spectrum – sprawdź naszą mapę i poznaj lokalizację najbliższego biura. Formalności możesz załatwić także zdalnie – skontaktuj się z nami i dopytaj o szczegóły!

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.