Ubezpieczenie domku holenderskiego

3 sierpnia 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Domek holenderski to wygodne rozwiązanie, które sprawdza się na posesji, działce i nie tylko. Tego typu mobilny budynek nie ma trwałego powiązania z gruntem, co jest istotne dla ubezpieczenia. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na temat ubezpieczenia domku holenderskiego.

Spis treści

Dlaczego warto ubezpieczyć domek holenderski?

Domek holenderski to wygodny sposób na zaaranżowanie posesji i utworzenie letniskowej kwatery. Tego typu zabudowania są wykorzystywane zarówno w ośrodkach turystycznych, jak i na prywatnych działkach.

Istotną cechą domku holenderskiego jest brak fundamentów – konstrukcja opiera się na stabilnej ramie, która może być wyposażona w koła. Domki holenderskie zazwyczaj są zbudowane z lekkich i trwałych materiałów oraz wyposażone w sposób, który umożliwia zamieszkanie (m. in. aneks kuchenny, łazienka). Z tego względu doskonale sprawdzają się jako tymczasowa kwatera, np. podczas kempingu, na wyjeździe wypoczynkowym czy w sezonie działkowym.

Lekki i mobilny domek holenderski jest narażony na różne czynniki powodujące powstawanie szkód. Brak solidnych fundamentów i murów sprawia, że tego typu budynek jest mniej trwały niż związana z gruntem budowla, łatwiej ulega gwałtownym zjawiskom pogodowym i może ponieść ogromne uszkodzenia w wyniku zderzenia (np. z pojazdem, który mógłby w niego wjechać). Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest brak stałego nadzoru – domki holenderskie zazwyczaj są zamieszkiwane okresowo, a pod nieobecność lokatorów stanowią potencjalny łup dla włamywaczy. Zwłaszcza, że często zawierają wiele przedmiotów w dobrym stanie, np. urządzenia AGD i RTV czy sprzęt ogrodowy.

Co obejmuje ubezpieczenie domku holenderskiego?

Posiadając domek holenderski, ubezpieczenie dla niego najłatwiej wykupić razem z polisą na dom lub mieszkanie. Wówczas ochrona obejmująca główne lokum rozciągnie się także na letniskową kwaterę. W podobny sposób możemy ubezpieczyć również inne elementy na działce lub w ogrodzie, np. szopę czy altanę. Alternatywnym rozwiązaniem jest dedykowana polisa na domek letniskowy – lecz w tym przypadku należy sprawdzić, czy domek holenderski klasyfikuje się do ubezpieczenia według danego towarzystwa. Gdzie można kupić samodzielną polisę na domek holenderski? Ubezpieczenie tego typu dostępne jest obecnie w PZU – opis produktu jasno wskazuje, że towarzystwo ubezpiecza również domki letniskowe niezwiązane z gruntem, znajdujące się w ogrodach działkowych, np. zabudowane altanki czy właśnie domy holenderskie.

Ubezpieczenie domku holenderskiego jest możliwe w wielu wariantach i może obejmować szkody wyrządzone przez m. in.:

 • powódź,
 • pożar,
 • uderzenie pioruna,
 • huragan,
 • grad,
 • osuwanie i zapadanie się ziemi,
 • uderzenie pojazdu,
 • upadek drzewa bądź masztu,
 • kradzież z włamaniem,
 • dewastację,
 • zdarzenia losowe (np. pogryzienie kabli przez myszy).

Gdzie ubezpieczyć domek holenderski?

Wybierając ubezpieczenie domku holenderskiego, warto dokładnie zbadać zakres polisy i ustalić odpowiednią sumę ubezpieczenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w razie szkody otrzymamy odpowiednie wsparcie.

Chcesz poznać i porównać oferty ubezpieczenia domku holenderskiego? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.