Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu?

7 sierpnia 2023

ciekawostki

Ze względu na ścisłe zasady dotyczące bagażu lotniczego, warto wiedzieć, jakie kosmetyki można zabrać do samolotu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, pakując akcesoria i preparaty kosmetyczne do bagażu podręcznego oraz rejestrowanego.

Spis treści

Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu?

Pakowanie bagażu lotniczego rządzi się własnymi zasadami, które wynikają z kwestii pragmatycznych i zasad bezpieczeństwa. Podobnie jak w przypadku wielu przedmiotów, również dla kosmetyków obowiązują wytyczne dotyczące maksymalnej pojemności czy sposobu przewożenia.

Zanim się spakujemy, warto sprawdzić, jakie kosmetyki zapewnia hotel. Łazienka zazwyczaj jest wyposażona w podstawowe produkty, co umożliwia zaoszczędzenie miejsca w naszej kosmetyczce. Wielu podróżnych stosuje metodę zakupu kosmetyków na miejscu – zazwyczaj tego typu produkty są tanie i dostępne w większości sklepów – warto w tym celu udać się do supermarketu lub sieciowej drogerii, gdzie ceny nie będą zawyżone ze względu na turystyczny charakter miejscowości.

Jakie kosmetyki można zabrać do samolotu? Spakować możemy praktycznie wszystkie produkty codziennego użytku, jednak nie wszystko możemy zabrać na pokład. Kosmetyki w bagażu podręcznym są objęte zasadami ściślejszymi niż w przypadku bagażu rejestrowanego. Warto o tym pamiętać, jeżeli chcemy np. umyć zęby podczas długiego lotu (może się to wiązać np. z koniecznością zakupu mini opakowania pasty). Jak spakować kosmetyki w bagażu lotniczym?

Kosmetyki w bagażu podręcznym

Zasady pakowania bagażu podręcznego mają na celu zagwarantowanie, że pakunek zmieści się na przeznaczonej dla niego półce i nie będzie stwarzał zagrożenia podczas lotu. Z tego względu objętość bagażu podręcznego jest ograniczona, a w torbie czy plecaku nie mogą znaleźć się potencjalnie niebezpieczne przedmioty (np. ostre lub łatwopalne). Jakie są zasady, które obejmują kosmetyki w bagażu podręcznym?

  • Kosmetyki powinny znajdować się w opakowaniach max 100 ml (zasada nie dotyczy leków w płynie, które powinny być osobno zgłoszone podczas kontroli).
  • Wszystkie kosmetyki należy umieścić w kosmetyczce o ustalonej pojemności (zazwyczaj max 1 l, w rzadkich przypadkach 2 l).
  • Do bagażu podręcznego nie można zabrać golarek, ostrzy, cążek ani łatwopalnego zmywacza do paznokci (papierowe pilniki i jednorazowe maszynki są dopuszczalne).

Kosmetyki w bagażu rejestrowanym

Zasady dotyczące bagażu rejestrowanego nie są już tak restrykcyjne. Do walizki możemy spakować nawet produkty łatwopalne (np. zmywacz do paznokci, lakier do włosów) i posiadające ostrza (np. golarka). Aby prawidłowo spakować kosmetyki w bagażu rejestrowanym, warto zwrócić uwagę na:

  • szczelne opakowania (najlepiej nowe lub dodatkowo zabezpieczone, np. woreczkiem foliowym),
  • zabezpieczenie przed wstrząsami i zgnieceniem (np. kosmetyczka lub kuferek).

Ubezpiecz bagaż na podróż

Planując podróż samolotem, warto rozważyć zakup polisy turystycznej z ubezpieczeniem bagażu lotniczego. Może ono zagwarantować wsparcie ubezpieczyciela w sytuacjach takich, jak:

  • opóźnienie bagażu (zwrot kosztów zakupu podstawowych środków, np. odzieży na zmianę, kosmetyków czy akcesoriów higienicznych),
  • kradzież bagażu (dotyczy przechowalni, hotelu czy zamkniętego samochodu),
  • zniszczenie bagażu w wyniku niewłaściwej obsługi przewoźnika oraz sytuacji losowych (np. pożar)
  • utrata bagażu w wyniku rozboju, wypadku lub nagłego pogorszenia zdrowia.

Chcesz porównać najlepsze ubezpieczenia na podróż i wybrać wariant dopasowany do Twoich oczekiwań? Skorzystaj z pomocy eksperta, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i udzieli odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.