Ubezpieczenie domku letniskowego – dlaczego warto je mieć?

4 maja 2021

ciekawostki, lato, majówka

Coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miasta. Sprzyja temu słoneczna pogoda, relaksująca cisza oraz zielone otoczenie, a także swoboda i radość płynąca z obcowania z naturą. Poszukując miejsca, które stałoby się naszą oazą, często decydujemy się na domek letniskowy. Tego typu budynki służą nie tylko do wypoczynku – często trzymamy tam narzędzia ogrodnicze, kosiarkę, meble, lodówkę czy telewizor. Jeśli obawiasz się strat związanych z ryzykiem włamania czy zmienną aurą, warto odpowiednio zabezpieczyć domek letniskowy przed skutkami nieoczekiwanych zdarzeń.

Ubezpieczenie domku letniskowego jest obecne w ofercie większości towarzystw ubezpieczeniowych. Najczęściej taki produkt jest dostępny jako rozszerzenie polisy mieszkaniowej, a w niektórych towarzystwach (np. PZU czy Warta) mamy możliwość ubezpieczenia domku letniskowego samodzielne. Część ubezpieczycieli obejmuje ochroną również inne budowle znajdujące się na terenie ogrodów działkowych np. zabudowane altanki czy domy holenderskie.

Od czego warto ubezpieczyć domek letniskowy?
W zależności od oferty wybranego towarzystwa ochroną ubezpieczeniową możemy objąć domek letniskowy, pomieszczenia gospodarze znajdujące się na działce, obiekty małej architektury czy ruchomości domowe. Dodatkowo warto zdecydować się na OC w życiu prywatnym, które stanowi zabezpieczenie na wypadek wyrządzenia szkody innej osobie (np. kiedy kamień spod kosiarki odpryśnie na samochód sąsiada). Podstawowe ubezpieczenie chroni dom letniskowy w razie zdarzeń losowych, takich jak pożar, powódź, huragan, deszcz nawalny czy upadek drzew i masztów. Zakres ochrony można dodatkowo zwiększyć o kradzież z włamaniem oraz wandalizm. W przypadku rozszerzonego o te ryzyka wariantu polisy warto zapoznać się z wymogami dotyczącymi zabezpieczeń – niektórzy ubezpieczyciele wymagają np. krat okiennych lub rolet antywłamaniowych.

Dlaczego opłaca się mieć ubezpieczenie domku letniskowego?
Niezależnie od tego, jak intensywnie użytkowany jest domek letniskowy, ubezpieczenie zapewni mu stałą ochronę – zarówno podczas wypoczynku na działce, jak i podczas nieobecności właściciela. Jakie są najważniejsze zalety zakupu takiej polisy?

  • Szeroki zakres ochrony – wypłata odszkodowania w przypadku: uderzenia pioruna, powodzi, gradu, huraganu, zalania, pożaru, deszczu nawalnego, obsunięcia ziemi i wielu innych zdarzeń losowych.
  • Odszkodowanie w przypadku kradzieży narzędzi ogrodniczych, mebli ogrodowych, sprzętu sportowego i innych elementów wyposażenia.
  • Wypłata na naprawę zniszczeń powstałych na skutek dewastacji przez inne osoby (zbita szyba w oknie, uszkodzone drzwi).
  • Zabezpieczenie w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak pogryzienie przewodów instalacji elektrycznej przez myszy.
  • Pokrycie kosztów poszukiwania przyczyny awarii instalacji wodnej i elektrycznej.
  • Pokrycie kosztów naprawy uszkodzonych zabezpieczeń kradzieżowych po włamaniu (drzwi, okna, system alarmowy).
  • Możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o OC w życiu prywatnym, NNW czy ochronę obiektów małej architektury ogrodowej.

Po więcej szczegółowych informacji oraz rzetelną pomoc w wyborze optymalnego wariantu ubezpieczenia zapraszamy do placówek DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM znajdujących się na terenie całego kraju. Jeżeli zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć domek letniskowy, porównamy dla Ciebie najlepsze oferty!

Źródło:

 


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.