Ubezpieczenie domu – stan surowy zamknięty

13 października 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Dom w budowie można ubezpieczyć już od postawienia fundamentów, aby chronić powstający budynek, a także związaną z nim inwestycję. Wyjaśniamy, na czym polega stan surowy zamknięty, co obejmuje ubezpieczenie domu w tej fazie budowy i o czym warto pamiętać, kupując polisę.

Spis treści

Stan surowy zamknięty – co obejmuje?

Budowa domu składa się z wielu etapów – od formalności, przez prace budowlane, po wykończenie. Stan surowy zamknięty to kamień milowy, gdy mówimy zarówno o postępie prac budowlanych, jak i możliwościach ubezpieczeniowych. Stan surowy zamknięty charakteryzuje się możliwością całkowitego, bezpiecznego zamknięcia domu – to oznacza, że budynek musi mieć drzwi i okna, a także np. bramę garażową, jeżeli tego typu pomieszczenie jest ujęte w planie.

Wiele osób zastanawia się, czy stan surowy zamknięty obejmuje instalacje, wykończenie powierzchni czy też poszczególne elementy wyposażenia. Warto pamiętać, że w tej kwestii nie ma oficjalnej definicji, która wynikałaby np. z przepisów budowlanych. Z punktu widzenia ubezpieczyciela warunkiem stanu surowego zamkniętego jest wypełnienie wszystkich otworów okiennych i drzwiowych oraz możliwość zamykania domu na klucz. To umożliwia zawarcie polisy, która będzie chronić na wypadek włamania i kradzieży.

Stan surowy zamknięty a otwarty

Stan surowy otwarty ma miejsce przed „zamknięciem” domu przy pomocy drzwi i okien. Jest to etap, w którym budowla posiada już fundamenty oraz ściany, często wówczas trwają prace nad pokryciem dachowym. Ze względu na brak okien i drzwi dom w stanie surowym otwartym nie posiada bariery, która skutecznie zapobiegałaby włamaniu czy kradzieży, dlatego nie może być ubezpieczony od tych ryzyk. Warto jednak pamiętać, że dom w budowie można ubezpieczyć już od postawienia fundamentów, a tego typu ochrona może obejmować wiele zdarzeń losowych, np. pożar, powódź, huragan i inne zjawiska pogodowe.

Ubezpieczenie domu – stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty umożliwia pełniejsze ubezpieczenie domu w budowie, które obejmuje ryzyko kradzieży z włamaniem. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ w trakcie prac budowlanych często w budynku pozostawiamy bez nadzoru:

  • maszyny i elektronarzędzia,
  • panele i płytki,
  • niezamontowane grzejniki,
  • niepodłączoną armaturę sanitarną (np. umywalka, sedes, baterie łazienkowe).

Tego typu przedmioty oraz materiały mają wysoką wartość i bywają cennym łupem dla włamywaczy, dlatego warto zadbać o solidne zabezpieczenia antykradzieżowe w niezamieszkanym jeszcze domu, a także ochronę ubezpieczeniową, która zapewni pokrycie ewentualnych strat.

Przy ubezpieczeniu domu w budowie bardzo ważną kwestią jest ustalenie sumy ubezpieczenia, która powinna skutecznie zabezpieczyć nas na wypadek szkody. Podczas zawierania polisy to ubezpieczający deklaruje wysokość sumy ubezpieczenia, mając na uwadze bieżącą wartość mienia powiększoną o przewidywane koszty materiałów oraz robót zaplanowanych do wykonania w okresie ochrony ubezpieczeniowej. Suma ubezpieczenia to limit odpowiedzialności finansowej towarzystwa – dlatego warto zadbać o to, aby była ona wystarczająca w przypadku szkody całkowitej, np. na skutek pożaru.

Chcesz dopasować zakres ochrony dla swojego domu w budowie? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz najlepsze oferty i uzyskasz odpowiedzi na wszystkie pytania. Odwiedź biuro lub zadzwoń –Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.