Ubezpieczenie firmy budowlanej – wszystko, co warto wiedzieć

8 marca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Prowadzenie firmy budowlanej lub remontowej wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Aby uniknąć ryzyka związanego z poniesieniem dodatkowych kosztów w losowych sytuacjach, warto zabezpieczyć się odpowiednio dobraną polisą. Wyjaśniamy, jak działa ubezpieczenie firmy budowlanej.

Spis treści

Ubezpieczenie firmy budowlanej – dlaczego warto?

Prace budowlane czy remontowe to złożone przedsięwzięcie, na którego przebieg wpływa wiele czynników – często takich, nad którymi nie możemy w pełni zapanować. Ryzyka, które ponosi firma budowlano-remontowa, to przede wszystkim różnego rodzaju wypadki przy pracy, w wyniku których ucierpieć mogą pracownicy, osoby trzecie, a także dojść może do uszkodzenia bądź kradzieży materiałów budowlanych, narzędzi, maszyn i innych przedmiotów znajdujących się w otoczeniu.

Ubezpieczenie firmy budowlanej pomaga chronić przedsiębiorstwo przed ryzykami wpisanymi w prowadzenie tego typu działalności. Oto kilka kluczowych powodów, dla których warto ubezpieczyć firmę budowlaną lub remontową:

 • ochrona przed stratami finansowymi – polisa może skutecznie zabezpieczyć budżet firmy na wypadek kosztów, które mogą wyniknąć z różnych ryzyk, takich jak np. wypadki, opóźnienia czy wykonanie pracy niezgodnie z projektem,
 • ochrona zasobów – odpowiednia polisa może pomóc zabezpieczyć mienie firmy (np. maszyny, narzędzia i sprzęt) przed uszkodzeniem lub utratą,
 • większe zaufanie klientów – posiadanie ubezpieczenia może poprawić wizerunek firmy i zwiększyć jej wiarygodność w oczach klientów, co może prowadzić do większej liczby zleceń i oraz umocnienia pozycji na rynku.

Ubezpieczenie OC firmy budowlanej – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) firmy budowlanej zabezpiecza przedsiębiorstwo na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Obejmuje ono szkody materialne i osobowe, które wystąpiły w wyniku wykonywania prac budowlanych lub na skutek nieumyślnie popełnionych błędów i zaniechań.

Oto przykłady szkód, które mogą być objęte ubezpieczeniem OC firmy budowlanej:

 • uszkodzenie sąsiednich nieruchomości podczas prowadzenia prac budowlanych,
 • zranienie lub uszkodzenie ciała osoby trzeciej w wyniku wypadku na budowie,
 • szkoda na mieniu klienta w wyniku błędów popełnionych przez pracowników firmy.

Kompleksowe ubezpieczenie firmy budowlanej – co wziąć pod uwagę?

Odpowiednie ubezpieczenie może chronić firmę budowlaną na wiele sposobów. Oprócz OC z tytułu prowadzenia robót polisa może zawierać również:

 • ubezpieczenie mienia firmowego (np. maszyny, narzędzia),
 • NNW dla pracowników (obejmuje świadczenia dla pracowników w razie wypadku przy pracy),
 • OC pracodawcy w razie wypadku przy pracy, do którego doszło np. w wyniku użytkowania wadliwego sprzętu,
 • ubezpieczenie mienia powierzonego (obejmuje mienie klienta przekazane w celu wykonania usługi, np. montażu)
 • OC podwykonawców (może okazać się przydatne, jeżeli Twoja firma korzysta z usług zewnętrznych podmiotów).

O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenie firmy budowlanej? Przede wszystkim należy mieć na uwadze dopasowanie takiej sumy ubezpieczenia, która pozwoli na pokrycie szkód występujących przy różnych przedsięwzięciach. Istotne jest przy tym określenie zakresu usług świadczonych przez firmę – od drobnych prac naprawczych, przez remonty i wykończenie wnętrz, aż po zaawansowane projekty budowlane.

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej?

Cena ubezpieczenia firmy budowlanej zależy od kilku czynników, do których zaliczyć możemy m. in. sumę ubezpieczenia, ryzyka uwzględnione w polisie, zakres działalności firmy, a także jej wielkość i obrót. To, ile kosztuje ubezpieczenie firmy budowlanej, jest indywidualną kwestią dla każdego przedsiębiorstwa. W przypadku małej firmy składka może wynieść już do kilkuset złotych, natomiast wraz z rozmiarem działalności i zakresem polisy koszt ubezpieczenia rośnie.

Specyfika ubezpieczenia firmy budowlanej sprawia, że warto skorzystać z pomocy eksperta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystkie istotne aspekty zostały uwzględnione, a polisa zabezpiecza działalność dokładnie w takim zakresie, jakiego oczekujemy. Jeżeli szukasz odpowiedniego wariantu ubezpieczenia dla swojej firmy budowlanej lub ekipy remontowej, w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum możesz porównać oferty wszystkich wiodących towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.