Ubezpieczenie koparki – co warto wiedzieć?

29 listopada 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Koparka jest jedną z podstawowych maszyn używanych przez większość firm budowlanych. Właściciele tego typu sprzętu często zastanawiają się, czy konieczne jest wykupienie obowiązkowego OC komunikacyjnego oraz czy ubezpieczenie koparki od kradzieży jest możliwe. W tym artykule wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z ubezpieczeniem tego rodzaju pojazdu.

Spis treści

OC koparki – czy jest konieczne?

Zastosowanie tutaj mają przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z nimi ubezpieczenia OC wymagają pojazdy podlegające rejestracji oraz takie, które poruszają się po drogach publicznych. Ponieważ koparka należy do grupy pojazdów wolnobieżnych, nie wymaga zarejestrowania. Najważniejsze zatem jest pytanie, czy koparka będzie poruszać się po drogach publicznych.

W sytuacji, gdy koparka jest używana wyłącznie na terenie budowy, w lesie lub na polu, nie wymaga wykupienia ubezpieczenia OC. Natomiast jeśli koparka porusza się po drodze publicznej na własnych kołach, musi posiadać takie ubezpieczenie. OC koparki działa dokładnie tak samo, jak w przypadku innych pojazdów mechanicznych. Warto jednak wiedzieć, że OC na koparkę można wykupić na okres krótszy niż 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że polisy krótkoterminowe nie wznawiają się automatycznie na kolejny okres, więc trzeba mieć na uwadze aby je przedłużyć.

Brak OC koparki – jakie są konsekwencje?

Jeśli w wyniku poruszania się koparką po drodze publicznej bez ważnego OC dojdzie do szkody, musisz się liczyć z następującymi konsekwencjami:

  • kara nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny za brak ważnego OC,
  • tzw. regres ubezpieczeniowy – będziesz zobowiązany do zwrotu odszkodowania, które poszkodowany otrzymał od UFG.

Czy można wykupić AC na koparkę?

Tak, jest to możliwe! Mając AC na koparkę, otrzymasz odszkodowanie od ubezpieczyciela w przypadku kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia sprzętu. Zakup takiego ubezpieczenia jest korzystny w szczególności wtedy, gdy korzystasz ze sprzętu o dużej wartości rynkowej. Poza stratami finansowymi kradzież lub zniszczenie koparki może doprowadzić do opóźnień w realizacji projektów. Decydując się na zakup AC dla koparki, możesz zabezpieczyć się na wypadek takich sytuacji, co pomyślnie wpłynie na postęp prac i wizerunek firmy.

Cena zarówno OC i AC dla koparki zależy od wielu czynników. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy oferty wielu towarzystw i zaproponujemy Ci najkorzystniejsze rozwiązanie. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.