Podtopienia i powodzie to problem, który dotyka zarówno właścicieli domów, jak i mieszkań w blokach, powodując rozległe szkody. Usuwanie ich skutków zazwyczaj jest bardzo kosztowne, dlatego warto rozważyć ubezpieczenie nieruchomości od powodzi. Wyjaśniamy, jak działa ochrona w ramach tego typu polisy.
Spis treści
- Podtopienia i powodzie w Polsce
- Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi
- Czy można ubezpieczyć dom na terenie zalewowym?
- Ubezpieczenie od powodzi – ile kosztuje?
Podtopienia i powodzie w Polsce
Ryzyko podtopienia czy powodzi to jedno z największych zagrożeń dla nieruchomości pod względem skali szkód, do jakich może doprowadzić. Zazwyczaj konieczny jest gruntowny remont poprzedzony kosztownymi zabiegami osuszania. Częste skutki podtopienia lub powodzi to:
- zniszczenie wykończenia elewacji i wnętrz (np. powłoki ścienne i podłogowe, drzwi i futryny, ramy okien),
- osłabienie konstrukcji ścian w wyniku przemoczenia (w przypadku lekkich ścian nośnych lub płyt karton-gips może dojść nawet do całkowitego zniszczenia),
- uszkodzenie zalanego wodą mienia (m. in. meble, sprzęty AGD, RTV i pozostała elektronika, dokumenty, wyposażenie, przedmioty codziennego użytku i rzeczy osobiste),
- powstanie grzybów i pleśni we wnętrzach (są trudne do usunięcia, a ich obecność może wywołać problemy zdrowotne i jest bardzo niebezpieczna dla dzieci, seniorów oraz osób cierpiących na choroby układu oddechowego).
Podtopienia i powodzie w Polsce występują o różnych porach roku – najczęściej w wyniku intensywnych opadów lub roztopów, które sprawiają, że ponosi się woda w rzekach i zbiornikach. Coraz częściej pojawiają się gwałtowne zjawiska i nagłe zmiany pogodowe, które mogą przyczynić się do kolejnych powodzi. Ryzyko jest szczególnie duże na terenach, które należą do strefy powodziowej, jednak podtopienia mogą zdarzyć się nawet z dala od rzeki czy zalewu, np. w wyniku ulewnych opadów deszczu. Niewiele możemy zrobić, aby się uchronić przed taką sytuacją. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie od powodzi może znajdować się w zakresie polisy na dom lub mieszkanie.
Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi
Ubezpieczenie od powodzi w ramach polisy majątkowej pozwala uzyskać środki na naprawę szkód, które zostały wyrządzone przez:
- intensywne opady atmosferyczne,
- roztapianie się lodu i śniegu,
- topnienie kry lodowej,
- powstawanie zatorów lodowych,
- spływanie wody po zboczach lub stokach,
- podwyższenie lustra wody w rzekach, jeziorach i zbiornikach sztucznych,
- sztorm i wzrost poziomu wód morskich.
Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi może obejmować ochroną budynki i lokale z wyposażeniem, a także:
- dom w budowie,
- domek letniskowy,
- budynki gospodarcze,
- nagrobek,
- domowe rośliny ozdobne,
- drzewa i krzewy w ogrodzie,
- małą architekturę ogrodową,
- meble i akcesoria ogrodowe,
- dzieła sztuki i zbiory kolekcjonerskie,
- przenośny sprzęt elektroniczny,
- przedmioty używane do prowadzenia działalności gospodarczej.
Ubezpieczenie od powodzi może chronić zarówno wolnostojący dom, jak i lokal w bloku. Warto pamiętać, że karencja w ubezpieczeniu od powodzi może wynosić nawet do 30 dni. Jeśli szkoda powodziowa wystąpi w tym krótkim czasie od zawarcia polisy, ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności i nie wypłaci odszkodowania. Karencja w ubezpieczeniu od powodzi w niektórych towarzystwach może być krótsza i wynosić np. 14 dni – szczegółowe zapisy na ten temat są dostępne w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Jeżeli zaś chcesz dowiedzieć się więcej na temat karencji w ubezpieczeniach, sprawdź ten artykuł.
Czy można ubezpieczyć dom na terenie zalewowym?
Choć podtopienie czy powódź może dosięgnąć każdego terenu, naturalnie jest to bardziej prawdopodobne na terenach sąsiadujących z akwenami. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę jeszcze więcej czynników, m. in. częstotliwość występowania lub data ostatniej powodzi w danym regionie. Zaawansowana analiza dotychczasowych oraz potencjalnych zjawisk powodziowych ma wpływ na cenę, jaką zapłacimy za ubezpieczenie od powodzi. Ile kosztuje taka polisa? To zależy właśnie od ryzyka powodziowego na zamieszkiwanym obszarze.
Ponieważ wiele polskich miast i miejscowości leży nad rzekami lub w okolicach zbiorników, wiele osób zastanawia się, czy można ubezpieczyć dom na terenie zalewowym. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – co prawda, towarzystwo może odmówić ubezpieczenia nieruchomości od powodzi, jeżeli znajduje się ona w strefie największego zagrożenia. Warto jednak wiedzieć, że każdy ubezpieczyciel niezależnie opracowuje swoją mapę ryzyka, więc w razie odmowy z jednego towarzystwa warto sprawdzić dostępność innych rozwiązań.
Ubezpieczenie od powodzi – ile kosztuje?
Ubezpieczenie nieruchomości od powodzi i innych ryzyk to kompleksowa, całoroczna ochrona, którą można wykupić w cenie ok. kilkuset złotych. Dokładna wartość składki wyliczana jest na podstawie wielu czynników, takich jak powierzchnia użytkowa, data ostatniego remontu, występowanie szkód w lokalu itp. Istotny jest również zakres ochrony i suma ubezpieczenia, czyli maksymalna kwota wypłacana przez towarzystwo w razie szkody.
Dopłata za ubezpieczenie od powodzi na polisie mieszkaniowej może wynieść od kilkunastu do kilkuset złotych – jej wysokość jest zależna zarówno sumy ubezpieczenia, jak i położenia nieruchomości na mapie ryzyka powodziowego.
Chcesz poznać dostępne rozwiązania i sprawdzić, gdzie najlepiej ubezpieczyć swój dom od powodzi i innych zdarzeń losowych? Skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje wszystkie wiodące towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce. Polisę możesz zakupić w biurze lub zdalnie. Skontaktuj się z nami – Doradcę Klienta w Twojej okolicy znajdziesz na mapie placówek lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.