Ubezpieczenie OC pilota drona

22 września 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

W Polsce jest zarejestrowanych już 150 000 dronów, o czym świadczą dane z Białej Księgi Rynku Bezzałogowych Statków Powietrznych opracowanej przez Ministerstwo Infrastruktury. Pilot drona ponosi odpowiedzialność za jego bezpieczne użytkowanie. W razie wyrządzenia szkody to właśnie operator stanie przed koniecznością zapłaty odszkodowania. Dlatego warto mieć polisę, która w razie potrzeby pokryje koszty i ochroni nas przed poważnymi konsekwencjami finansowymi. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pilota drona.

Czym jest dron i kto może nim latać?
Dron to bezzałogowy statek powietrzny, najczęściej z wbudowaną kamerką. Jest sterowany jest zdalnie przez pilota. W zależności od parametrów technicznych drona, jego operator będzie miał do spełnienia różne wymagania. Użytkownicy dronów, których masa przekracza 25 kg, muszą przejść obowiązkowe szkolenie i zdać egzamin organizowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Drony przeznaczone dla dzieci od 14. roku życia kwalifikowane są jako zabawki – mogą one ważyć do 250 g i posiadać kamerę, a także powinny spełniać warunki w zakresie maksymalnej prędkości i pułapu lotu nie wyższego niż 120 m. Drony należące do kategorii pośredniej pomiędzy dwiema wymienionymi wymagają spełnienia wymagań wynikających z odpowiednich przepisów prawa – dotyczy to przede wszystkim rejestracji, szkolenia oraz dokonywania odpowiednich zgłoszeń. Kwestie związane z działaniem bezzałogowych statków powietrznych, jakimi są drony regulują przede wszystkim Rozporządzenia Komisji Europejskiej ale również Wytyczne Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Co warto wiedzieć przed pierwszym lotem?
Zanim Twój odbędzie pierwszy lot, trzeba się do tego przygotować. Oto kilka wskazówek:

  • Zarejestruj się na stronie drony.ulc.gov.pl.
  • Przejdź darmowe szkolenie online.
  • Zdaj obowiązkowy egzamin online.
  • Zapoznaj się z instrukcją obsługi drona,
  • Sprawdź, gdzie można latać.
  • Zgłoś każdy lot w aplikacji DroneRadar.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC pilota bezzałogowego statku powietrznego nie obejmuje samego drona. W razie uszkodzenia sprzętu polisa OC nie zadziała. W tym celu potrzebne jest potrzebne jest osobne ubezpieczenie.

Jak działa OC pilota drona?
Obecnie kilka zakładów ubezpieczeń oferuje operatorom dronów możliwość zakupu ubezpieczenia. Są to m. in. Wiener, PZU czy Allianz. Poniżej przedstawiamy zakres ubezpieczenia OC operatora drona na przykładzie produktu towarzystwa ubezpieczeniowego Wiener.

OC pilota drona przeznaczone jest dla osób, które wykonują loty w kategorii otwartej lub szczególnej:

  • kategoria otwarta – kiedy wykonujesz operacje VLOS (nie wymagające zezwolenia) dronami o masie poniżej 25 kg i loty do wysokości max 120 m nad terenem,
  • kategoria szczególna – jeśli wykonujesz operacje VLOS/BVLOS wymagające uzyskania zezwolenia od właściwego organu lub posiadania specjalnego oświadczenia oraz stosowania się do zasad.

VLOS oraz BVLOS to pojęcia szczegółowo definiowane w Rozporządzeniach w zakresie warunków wykonywania lotów oraz masy startowej dronów, do których odniesienia znajdują się również w warunkach ubezpieczenia.

Ubezpieczenie dla pilota drona jest dostępne w dwóch wariantach:

  • rekreacyjny – to rozwiązanie dla osób, które posługuje się dronami dla odpoczynku lub rozrywki, ze względu na osobiste zainteresowania, w czasie wolnym od pracy, nieodpłatnie i poza obowiązkami zawodowymi,
  • zarobkowy (rozszerzenie wariantu rekreacyjnego) – to ubezpieczenie dla osób, które posługują się dronami w celach komercyjnych (otrzymują zapłatę) lub biorą udział w zawodach i pokazach niezależnie od tego, czy udział w tych wydarzeniach wiąże się z uzyskaniem dochodu.

W jakich sytuacjach zadziała polisa OC pilota drona? Oto przykłady:

  • Podczas pilotowania drona doszło do uszkodzenia czyjegoś mienia i trzeba pokryć koszty związane z naprawą szkody (np. rozbicie szyby, stłuczenie lampy, zarysowanie auta).
  • Dron spowodował szkodę na osobach, w które wleciał np. podczas lądowania lub wykonywania innych manewrów.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat ubezpieczenia OC pilota drona? Skorzystaj z pomocy eksperta, który odpowie na wszystkie pytania i pomoże Ci dopasować polisę do Twoich potrzeb. Odwiedź nasze biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.