System Zielonej Karty istnieje po to, aby zapewnić odpowiednią pomoc poszkodowanym przez zagranicznych kierowców. Dzięki OC z Zieloną Kartą nie musimy wykupować odrębnego ubezpieczenia w każdym kraju, do którego się wybieramy. Wyjaśniamy, jak działa Zielona Karta, jakie kraje ją honorują i jak ją wyrobić.
Spis treści
- OC z Zieloną Kartą – co to jest?
- Zielona Karta – jakie kraje obejmuje system?
- OC z Zieloną Kartą – jak wyrobić?
OC z Zieloną Kartą – co to jest?
System Zielonej Karty działa od 1 stycznia 1953 r. i opiera się na umowach pomiędzy licznymi państwami. Na mocy tych porozumień Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy – czyli tzw. Zielona Karta – uznawany jest przez rządy państw należących do systemu za dowód istnienia ubezpieczenia OC zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w ich kraju. A to wszystko bez dodatkowych formalności i opłat.
Zielona Karta to międzynarodowy dokument, który potwierdza posiadanie obowiązkowego OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Jeżeli spowodujemy kolizję lub wypadek za granicą, w państwie należącym do systemu – wystarczy okazać OC z Zieloną Kartą.
Zielona Karta – jakie kraje obejmuje system?
Do systemu Zielonej Karty należy kilkadziesiąt państw, jednak nie we wszystkich musimy okazywać Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. Okazanie polskiej polisy powinno być wystarczające w większości europejskich krajów. Czasami jednak wyrobienie certyfikatu jest konieczne – np. jadąc do Grecji, która honoruje polskie ubezpieczenie OC, możemy przejeżdżać przez Macedonię, gdzie potrzebna będzie Zielona Karta.
Oto lista państw, w których wystarczy mieć przy sobie polską polisę OC:
- Andora,
- Austria,
- Belgia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czarnogóra,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Islandia,
- Irlandia,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Malta,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Węgry,
- Wielka Brytania,
- Włochy.
Z kolei w tych krajach potrzebna będzie Zielona Karta:
- Albania,
- Azerbejdżan,
- Białoruś,
- Izrael,
- Macedonia Północna,
- Maroko,
- Mołdawia,
- Rosja
- Tunezja,
- Turcja,
- Ukraina.
OC z Zieloną Kartą – jak wyrobić?
Zieloną Kartę można wyrobić, zgłaszając się do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym mamy aktualne ubezpieczenie OC. Usługa jest zazwyczaj darmowa lub wiąże się z niewielką dopłatą. Ubezpieczyciela należy poinformować, w jakim państwie międzynarodowy certyfikat będzie nam potrzebny.
OC z Zieloną Kartą możesz uzyskać również za pośrednictwem Domu Ubezpieczeniowego Spectrum, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Źródła:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.