Najtańsze OC dla młodych kierowców

13 czerwca 2023

ciekawostki, ubezpieczenia

Doświadczenie i wiek kierowcy mają wpływ na koszt polisy OC. Dla młodego kierowcy składka często jest wyższa, niż w przypadku osoby posiadającej prawo jazdy przez dłuższy czas. Podpowiadamy, jak znaleźć najtańsze OC dla młodych użytkowników pojazdów.

Spis treści

Dlaczego OC dla młodego kierowcy kosztuje więcej?

Ubezpieczenie OC to gwarancja, że w razie zdarzenia drogowego poszkodowany będzie mógł zaspokoić swoje roszczenia związane np. z naprawą auta czy rehabilitacją po wypadku (przeczytaj więcej o prawach poszkodowanego). Prawny obowiązek posiadania takiej polisy dotyczy każdego, kto posiada pojazd mechaniczny. Zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam, jednak wysokość składki zależy od wielu czynników, m. in.:

 • wiek kierowcy,
 • czas posiadania prawa jazdy,
 • miejsce zamieszkania,
 • historia szkód komunikacyjnych,
 • stan cywilny,
 • posiadanie dzieci,
 • marka, model i rocznik auta,
 • pojemność silnika,
 • rodzaj silnika.

Każdy z wymienionych czynników jest interpretowany przez ubezpieczyciela, dając obraz przeznaczenia i użytkowania samochodu, a także wskazując na istotne cechy kierowcy. Np. auto o małej pojemności silnika jest potencjalnie mniej szkodowe niż pojazd zdolny do szybkiej jazdy, zaś żonaty mężczyzna może zapłacić za OC mniej niż kawaler (więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule).

Młody kierowca – niezależnie od faktycznego wieku – z punktu widzenia ubezpieczyciela jest niedoświadczony, co zwiększa ryzyko spowodowania szkody. Za młodego kierowcę umownie uważa się osobę, która posiada prawo jazdy mniej niż 2 lata.

Jeżeli chcesz spojrzeć na siebie okiem ubezpieczyciela i sprawdzić, jak wypadasz na tle kierowców w swojej grupie wiekowej i geograficznej, skorzystaj z eSCOR, czyli Elektronicznego Systemu Centralnej Oceny Ryzyka – jest to narzędzie stworzone dla kierowców przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak obniżyć OC dla młodego kierowcy?

Jeżeli właściciel pojazdu jest młodym kierowcą, ubezpieczenie OC może kosztować więcej. Jak obniżyć OC dla młodego kierowcy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które warto wziąć pod uwagę:

 • dopisanie starszego współwłaściciela do pojazdu – wiek, doświadczenie, stan cywilny i posiadane zniżki starszego współwłaściciela mogą znacznie obniżyć składkę;
 • zakup odpowiedniego auta – ubezpieczenie będzie tańsze dla nowego, ekonomicznego samochodu z małą pojemnością silnika;
 • jednorazowa płatność – suma do zapłaty w przypadku płatności jednorazowej jest mniejsza niż po rozłożeniu na raty;
 • zniżki lojalnościowe – niektóre towarzystwa udzielają rabatów w związku z posiadaniem innych ubezpieczeń, np. na życie czy mieszkanie.

Jak wyrobić zniżki OC dla młodych kierowców?

Każdy kierowca – również młody – może zdobywać zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Taryfikator zniżek zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego i może wynosić nawet do 20% rocznie.

Zdobyte zniżki można chronić za pomocą specjalnego rozszerzenia ubezpieczenia. Ochrona zniżek sprawia, że pojedyncze zdarzenie w roku ubezpieczeniowym nie przekreśli dotychczas wypracowanych ulg – więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

Porównaj najtańsze OC dla młodych kierowców

Jesteś młodym kierowcą? Ubezpieczenie Twojego samochodu to ważna kwestia. Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw i pomoże Ci dobrać najkorzystniejszą ofertę dopasowaną do Twoich oczekiwań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.