Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć okulary? Możesz to zrobić w ramach swojej polisy mieszkaniowej. Przekonaj się, jak działa ochrona, którą możesz objąć okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne i inne cenne przedmioty osobiste.
Spis treści
- Ubezpieczenie okularów – dlaczego warto?
- Ubezpieczenie okularów w polisie mieszkaniowej
- Jak działa ubezpieczenie rzeczy osobistych?
- Gdzie ubezpieczyć okulary?
Ubezpieczenie okularów – dlaczego warto?
Okulary są dla wielu z nas niezbędne do codziennego funkcjonowania – zarówno podczas wykonywania pracy czy obowiązków, jak i w czasie relaksu. Przecież wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów! Jednak okulary to nie tylko narzędzie poprawiające widzenie, ale także istotny element wizerunku. Dlatego decydując się na ich zakup, z powagą podchodzimy do wyboru oprawek, które nierzadko są kosztowne. Do ceny należy doliczyć również soczewki, które często nawet dwukrotnie zwiększają wartość zakupu. To uzasadniony wydatek – w końcu akcesorium ma nam służyć przez co najmniej kilka lat, a nawet w razie pogorszenia wady wzroku nic nie stoi na przeszkodzie, aby po prostu wymienić szkła w ulubionej oprawie.
Okulary są narażone na liczne ryzyka wynikające z ich codziennego użytkowania. Co więcej, są podatne na uszkodzenie i zniszczenie, ponieważ zazwyczaj są wykonane z lekkich i kruchych materiałów. Jako podręczny gadżet przechowywany np. w torebce mogą łatwo ulec kradzieży. Funkcjonowanie bez nich jest znacznie utrudnione, dlatego w takich sytuacjach chcemy jak najszybciej je odzyskać. Skąd wziąć środki na naprawę lub zakup nowych oprawek z soczewkami? Najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie okularów. Ile kosztuje i gdzie można je kupić?
Ubezpieczenie okularów w polisie mieszkaniowej
Wiele salonów optycznych proponuje klientom ubezpieczenie okularów – cena często w tych przypadkach opiewa na wysokie kwoty. Warto jednak wiedzieć, że zarówno okulary korekcyjne, jak i słoneczne czy korekcyjne barwione można ubezpieczyć w ramach swojej polisy na dom lub mieszkanie w ramach ochrony rzeczy osobistych.
Ubezpieczenie rzeczy osobistych to rozszerzenie polisy mieszkaniowej, które pozwala na objęcie ochroną różnorodnych przedmiotów codziennego użytku. Kategoria obejmuje zarówno wyposażenie lokalu, jak i rzeczy noszone przy sobie poza domem. Ubezpieczenie rzeczy osobistych często jest bardzo korzystne cenowo, a wysokość sumy ubezpieczenia zależy w największym stopniu od Ciebie – samodzielnie możesz zadeklarować wartość ubezpieczanego mienia. Pamiętaj przy tym, że wysokość sumy ubezpieczenia stanowi górną granicę odszkodowania (np. jeżeli wartość ubezpieczanych rzeczy osobistych oszacowano na 30 tys. złotych i w wyniku szkody całkowitej, takiej jak pożar, wszystko uległo zniszczeniu, otrzymasz 30 tys., nawet jeśli wykażesz przy pomocy paragonów, że przedmioty były warte więcej).
Ubezpieczenie okularów korekcyjnych lub słonecznych w ramach polisy mieszkaniowej obejmuje też inne przedmioty, co niewątpliwie jest jego dużą zaletą. Co jeszcze może chronić ubezpieczenie rzeczy osobistych? Lista jest bardzo długa i różni się w poszczególnych towarzystwach, ale najczęściej zawiera:
- torby, plecaki, aktówki, nesesery itp.,
- portfel,
- dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu) oraz imienne bilety okresowe komunikacji publicznej,
- klucze do pojazdu,
- klucze do ubezpieczonego w ramach tej polisy domu lub mieszkania,
- kosmetyki i przybory,
- sprzęt elektroniczny (m. in. telefon, laptop, aparat fotograficzny, kamera),
- sprzęt sportowy, medyczny i rehabilitacyjny,
- instrumenty muzyczne,
- akcesoria, np. papierośnica, zapalniczka, parasol, biżuteria (w tym zegarki),
- odzież,
- rower, hulajnoga, wózek dziecięcy, wózek inwalidzki.
Jak działa ubezpieczenie rzeczy osobistych?
Ubezpieczenie okularów korekcyjnych czy słonecznych w ramach polisy mieszkaniowej chroni je zarówno w domu (są one wówczas mieniem ruchomym), jak i poza nim (wtedy traktowane są jako rzeczy osobiste). Zakres ochrony najczęściej obejmuje zdarzenia losowe, kradzież z włamaniem do lokalu, a także rabunek (czyli napaść z groźbą lub użyciem przemocy). Szczegółowy katalog ubezpieczonych zdarzeń jest zależny o oferty towarzystwa i w wielu przypadkach można go dopasować do swoich oczekiwań.
Polisa mieszkaniowa chroni znacznie więcej, niż zwykłe ubezpieczenie okularów. Ile kosztuje ochrona dla całego domu i mienia? Składka jest wyliczana indywidualnie na podstawie informacji, które świadczą o wartości lokalu i majątku. Najtańszą polisę tego rodzaju możemy kupić już za ok. 100-200 zł rocznie, a jej zakres ochrony może obejmować mury i elementy stałe, wyposażenie (mienie ruchome i rzeczy osobiste – w tym m. in. okulary wszystkich domowników), czy elementy szklane od stłuczenia (co istotne, okulary nie wliczają się do tej kategorii, ponieważ nie stanowią elementu wyposażenia lokalu – ochrona dotyczy kabiny prysznicowej, płyty indukcyjnej, szklanego blatu lub frontu itp.). Zawierając polisę na mieszkanie lub dom, możesz rozszerzyć ją o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie ogrodu czy rodzinnego pomnika na pobliskim cmentarzu. To kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu możesz skutecznie zabezpieczyć swój dobytek w takim zakresie, jaki Ci odpowiada.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie okularów? Cena oraz warunki ubezpieczenia to informacje, które najlepiej sprawdzić u eksperta reprezentującego wszystkie wiodące towarzystwa. Odwiedź biuro lub zadzwoń i porozmawiaj z Doradcą Klienta – znajdź naszą placówkę na mapie lub w bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.