Ubezpieczenie nagrobka – czy można ubezpieczyć pomnik na cmentarzu?

13 października 2021

ciekawostki

W naszej kulturze jesień to czas zadumy. Gdy dni stają się coraz krótsze, a przyroda zamiera, kontemplujemy tajemnice życia i wspominamy tych, których nie ma już z nami. To dobry moment, aby pomyśleć o odpowiedniej ochronie dla rodzinnych nagrobków. Czy można ubezpieczyć pomnik na cmentarzu? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie grobu i dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Ubezpieczenie nagrobka – dlaczego warto o tym pomyśleć?

Zadbany nagrobek jest naocznym symbolem naszej pamięci i szacunku do zmarłego, dlatego troszczymy się o porządek wokół miejsca pochówku i stroimy je wiązankami oraz zniczami. Czasami jednak kaprys pogody, losowe zdarzenie lub nieodpowiedzialne zachowanie innych osób może zniweczyć nasze starania, powodując nie tylko zniszczenie dekoracji, ale też trwałe uszkodzenie pomnika.

Postawienie nagrobka to spora inwestycja, nawet jeżeli pomnik jest skromny. Uszkodzenie płyty bądź innych jego części może skutkować potrzebą wymiany uszkodzonego fragmentu, a nawet całości. W tej sytuacji jedynym sposobem, aby uniknąć kolejnych wydatków, jest skorzystanie z wcześniej wykupionej polisy obejmującej ubezpieczenie grobu.

Jak działa ubezpieczenie pomnika na cmentarzu?

Ubezpieczenie nagrobka zazwyczaj nie występuje jako osobna polisa – funkcjonuje jako rozszerzenie ubezpieczenia domu lub mieszkania i działa na podobnej zasadzie. Jeżeli wskazany pomnik ulegnie uszkodzeniu na skutek losowego zdarzenia, które należy do katalogu ryzyk, otrzymasz odszkodowanie pozwalające na naprawę lub wymianę nagrobka.

Jakie zagrożenia może objąć ubezpieczenie nagrobków cmentarnych? Zakres ochrony to uszkodzenia spowodowane m.in. przez następujące czynniki:

 • uderzenie pioruna,
 • ciężar pokrywy śnieżnej lub lodowej,
 • upadek masztu lub drzewa spowodowanego np. silnym wiatrem (jeżeli drzewo przewróciło się z powodu choroby lub złego stanu, za szkodę odpowiada zarządca cmentarza),
 • uderzenie pojazdu mechanicznego lub statku powietrznego,
 • pożar,
 • powódź,
 • trzęsienie ziemi,
 • wybuch,
 • osuwanie się ziemi,
 • dewastacja,
 • kradzież z włamaniem.

Katalog ubezpieczonych zdarzeń może się różnić w zależności od oferty danego towarzystwa, dlatego zanim zdecydujesz się na konkretną opcję, warto porozmawiać z ekspertem i poznać konkurencyjne rozwiązania.

Ubezpieczenie nagrobka – ceny

Ile kosztuje ubezpieczenie grobu? Ze względu na to, że ubezpieczenie pomnika na cmentarzu nie stanowi osobnej polisy, ciężko wskazać konkretną kwotę. To polisa na dom lub mieszkanie umożliwia ubezpieczenie nagrobka – ceny w tym przypadku zależą nie od samego pomnika, a od nieruchomości będącej głównym przedmiotem ochrony (liczy się przede wszystkim powierzchnia użytkowa oraz rok budowy). Najczęściej koszt kompleksowego ubezpieczenia miejsca zamieszkania wraz z nagrobkiem na cmentarzu zaczyna się od ok. 150 zł.

Gdzie można ubezpieczyć pomnik na cmentarzu?

Ubezpieczenie nagrobków cmentarnych to dodatkowa opcja, która znajduje się w ofercie polis mieszkaniowych większości towarzystw. Zastanawiasz się, gdzie można ubezpieczyć pomnik na cmentarzu na najlepszych warunkach? Skorzystaj z pomocy eksperta, który porówna wszystkie oferty za Ciebie i pomoże znaleźć rozwiązanie dopasowane do Twoich oczekiwań! Odwiedź Dom Ubezpieczeniowy Spectrum lub zadzwoń do Doradcy Klienta – najbliższe biuro znajdziesz na mapie naszych placówek. Konsultację możemy przeprowadzić również telefonicznie!


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.