Ubezpieczenie szyb w aucie – ile kosztuje i dlaczego warto?

31 maja 2022

ciekawostki, ubezpieczenia

Zarówno podczas rodzinnej przejażdżki, jak i podróży służbowej, na drodze mogą przytrafić się nieprzewidziane zdarzenia losowe. Szyby należą do takich elementów pojazdu, które najbardziej narażone są na uszkodzenie. Może do niego dojść np. w wyniku wypadku samochodowego, działania sił przyrody, wandalizmu, a także w innych nieprzewidzianych momentach. Często pęknięcie szyby spowodowane jest przez niewielki kamyk, który odprysł spod kół innego pojazdu. Jak zareagować w takiej sytuacji i jak chronić się przed konsekwencjami uszkodzenia szyby w aucie?

Czym grozi poruszanie się autem z uszkodzoną szybą?
Warto pamiętać, że poruszanie się pojazdem z uszkodzoną szybą może skutkować mandatem lub zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Zgodnie z art. 66 Ustawy o ruchu drogowym nie wolno podróżować autem, które nie gwarantuje bezpieczeństwa osobom z niego korzystającym oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Pęknięta szyba niestety zalicza się do tego typu nieprawidłowości, ponieważ nie zapewnia kierowcy pełnej widoczności. W najgorszym przypadku może nawet ulec nagle całkowitemu pęknięciu i doprowadzić do tragedii. Prowadząc auto z pękniętą szybą powodujesz, że uszkodzenie pogłębia się na skutek wywołanych naprężeń. Pył, drobny piasek, sól czy nawet płyn do mycia szyb mogą sprawić, iż powierzchnia zniszczenia ulegnie dalszej degradacji. Możesz naprawić szybę punktowo, ale to tylko tymczasowe rozwiązanie – zwłaszcza że przez uszkodzoną szybę możesz mieć kłopot z przedłużeniem badania technicznego pojazdu. Najbezpieczniej, a zarazem najskuteczniej jest zainwestować w ochronę zapewniającą sprawną naprawę lub wymianę szyby – tak właśnie działa ubezpieczenie szyby w aucie.

Co obejmuje ubezpieczenie szyby w aucie?
Ubezpieczenie szyby w aucie zapewnia bezgotówkową naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby czołowej, bocznej lub tylnej. Przy okazji kupowania OC czy AC na swoje auto, możesz zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie i objąć ochroną właśnie szyby. W ramach ubezpieczenia towarzystwo zorganizuje naprawę szyby oraz pokrywa wszelkie koszty związane z tą usługą. Wymiana odbywa się przy użyciu szyb fabrycznie nowych, które posiadają atesty, certyfikaty i homologację.

Ubezpieczenie szyb w samochodzie – cena
Ubezpieczenie szyb jest dobrowolne i najczęściej jest wybierane jako rozszerzenie do ochrony OC bądź AC pojazdu. Warunki ubezpieczenia są zależne od oferty danego towarzystwa, z kolei koszt oscyluje w granicach od 60 do 180 zł i jest niewielki w porównaniu do kosztów, które może spowodować konieczność wymiany szyby. Chcesz dowiedzieć się więcej i sprawdzić dostępne rozwiązania? Skorzystaj z porady eksperta, który reprezentuje wszystkich wiodących w Polsce ubezpieczycieli. Odwiedź biuro lub zadzwoń – sprawdź mapę placówek lub pobierz aplikację ubezpieczeniową SPECTRUM mobile, aby skontaktować się z Doradcą Klienta w Twojej okolicy.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.