Ubezpieczenia dla firm mogą zaoferować ochronę w bardzo wielu aspektach. Ze względu na ich różnorodność to temat bardzo złożony, a do tego każda branża ma inną specyfikę, swoje potrzeby i jest narażona na konkretne ryzyka. O tym, jaki rodzaj mienia w firmie możemy ubezpieczyć oraz co ma wpływ na składkę przy polisie dla przedsiębiorcy, pisaliśmy już w tym artykule. Dziś pochylamy się nad tematem ubezpieczenia wyposażenia firmy. Co właściwie można objąć ochroną?
Od czego można ubezpieczyć wyposażenie firmowe?
Wyposażenie w firmie możemy zabezpieczyć na wypadek szkód spowodowanych przez zdarzenia losowe (np. pożar, zalanie, przepięcie elektryczne), a także od kradzieży z włamaniem. Decydując się na konkretny wariant ochrony, sami decydujemy, jaki zakres ochrony będzie gwarantowała polisa.
Ubezpieczenie wyposażenia w firmie – co można objąć ochroną?
Ubezpieczenie mienia firmowego może obejmować bardzo szeroką kategorię przedmiotów. Każdy ubezpieczyciel szczegółowo definiuje to, co może wejść w zakres ochrony jako maszyny, urządzenia i wyposażenie. Według definicji z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia to:
- (według OWU Allianz) to rzeczowe, ruchome składniki majątku wykorzystywane przez ubezpieczonego w prowadzonej działalności gospodarczej (w tym sprzęt elektroniczny, mienie niskocenne), niestanowiące elementów budynków i budowli, i niebędące środkami obrotowymi ani nakładami inwestycyjnymi;
- (według OWU PZU) mienie ruchome wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej (w tym sprzęt elektroniczny), a w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej mienie ruchome stanowiące własność takiej osoby, z wyłączeniem wartości pieniężnych;
- (według OWU Wiener) to rzeczy ruchome wykorzystywane do prowadzenia działalności stanowiące środki trwałe lub takie, które nie stanowią elementów budynku, budowli lub lokalu, środków obrotowych ani nakładów inwestycyjnych.
Jak widać, definicje wyposażenia firmy w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych brzmią dość podobnie. Ale co właściwie się za nimi kryje i czym w praktyce są zdefiniowane w ten sposób maszyny, urządzenia i wyposażenie? Oto kilka przykładów w zależności od branży:
- sklep spożywczy – regały, lady, lodówki, kasa fiskalna, komputer, drukarka;
- biuro rachunkowe – meble, komputer, drukarka, kserokopiarka;
- warsztat samochodowy – regały, narzędzia ręczne, elektronarzędzia, podnośniki;
- restauracja – meble, lady chłodnicze, lodówki, sprzęt AGD;
- firma produkcyjna – regały, maszyny produkcyjne, narzędzia.
Najlepsze ubezpieczenie wyposażania firmy znajdziesz w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum. Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw, aby poznać dostępne rozwiązania. Skontaktuj się z naszymi specjalistami od ubezpieczeń dla firm i dopasuj zakres ochrony do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.
Źródła:
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.