Każdemu z nas może przydarzyć się zalanie mieszkania. Co robić, jak zabezpieczyć szkodę i na czym polega zgłoszenie zalania mieszkania? Podpowiadamy, jak postąpić przy ustalaniu odpowiedzialności oraz ubieganiu się o odszkodowanie.
Zalano mieszkanie – jak zareagować? Pierwsze kroki
Zalanie mieszkania przez sąsiada należy do najczęstszych szkód występujących w budownictwie wielorodzinnym. Przyczyny zalania bywają różne – czasem to wina czyjegoś zaniedbania lub zepsutego sprzętu AGD, innym razem do wycieku dochodzi przez pęknięcie wyeksploatowanej rury. Nawet jeśli w chwili zauważenia szkody nie znamy powodu jej zaistnienia, musimy błyskawicznie zareagować, aby np. niewielkie zalanie łazienki nie przeobraziło się w kłopotliwe zalanie mieszkania. Co robić w pierwszej kolejności?
Przede wszystkim warto zachować spokój, mimo że to bardzo stresująca sytuacja. Zimna krew pomoże nam szybko zatrzymać rozprzestrzenianie się szkody, a następnie z rozwagą podejść do poszukiwania jej przyczyny. Gdy tylko zauważysz np. plamę na suficie zwiastującą zalanie łazienki, upewnij się, czy woda nie przecieka. Jeżeli ciecz się sączy, zadbaj o podstawienie pojemnika, aby kapanie nie doprowadziło do kolejnych uszkodzeń, np. na meblach. Jeżeli zaś woda leje się z Twojej armatury, natychmiast zakręć dopływ i postaraj się zebrać ciecz, zanim rozleje się na całą powierzchnię podłogi i dalsze pomieszczenia.
Niezależnie od tego, czy jest to zalanie mieszkania przez sąsiada, czy też z winy spółdzielni bądź własnej, musisz jak najszybciej zapobiec rozprzestrzenianiu się szkody. Pamiętaj jednak, żeby samodzielnie nie podejmować decyzji o szybkiej naprawie. Jeżeli chcesz otrzymać odszkodowanie za zalane mieszkanie, należy pozostawić szkodę w niezmienionym stanie do oględzin. Jeśli do codziennego funkcjonowania konieczna jest np. naprawa armatury, przed podjęciem jakichkolwiek działań skontaktuj się z ubezpieczycielem i zapytaj o sposób postępowania. Prawdopodobnie otrzymasz zgodę na wykonanie pilnych napraw pod określonymi warunkami, takimi jak dokumentacja usługi hydraulika, zdjęcia szkody czy też zachowanie wymienionych części do wglądu dla rzeczoznawcy. Upewnij się, jaki sposób postępowania będzie optymalny w przypadku szkody w Twoim mieszkaniu.
Zalanie mieszkania – z winy spółdzielni czy sąsiada? Ustalamy odpowiedzialność
Kolejnym krokiem jest ustalenie, kto odpowiada za szkodę. Jeżeli Twoje mieszkanie zalano nie z Twojej winy, przed Tobą poszukiwanie przyczyny szkody. Warto najpierw zapytać sąsiadów – być może problem dotyczy też innych mieszkań, a nawet całego pionu. Czasami zdarza się, że w wyniku poważnej awarii na wysokim piętrze dochodzi do zalania kilku lokali niżej. Szybki kontakt z sąsiadem, u którego nastąpił wyciek, może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się szkody.
Niezależnie od tego, czy wraz z sąsiadami udało Ci się ustalić przyczynę szkody, warto niezwłocznie skontaktować się z administracją osiedla. Zgłoszenie zalania mieszkania jest w większości wspólnot obowiązkowe, a ubezpieczyciele często występują do administracji o dokument potwierdzający zdarzenie. Kontakt z administracją może też usprawnić poszukiwanie przyczyny szkody, jeżeli nie została ona jeszcze ustalona. Nie zawsze zalanie wynika z ludzkiego błędu – czasem to po prostu awaria instalacji grzewczej lub pęknięta rura w części wspólnej.
Odszkodowanie za zalane mieszkanie – jak dochodzić swoich roszczeń?
Jeżeli przydarzyło Ci się zalanie mieszkania, wycena szkody należy do zadań ubezpieczyciela, który w tej sytuacji przejmie odpowiedzialność. Zgłoś się zatem do tego towarzystwa, u którego ubezpieczony jest sprawca zdarzenia.
Zalanie mieszkania z winy spółdzielni
W tym przypadku sprawa jest najprostsza, ponieważ wspólnota mieszkaniowa powinna być ubezpieczona. Jeżeli administracja potwierdzi odpowiedzialność, wskazując np. na zły stan poszycia dachowego, otrzymasz odszkodowanie za zalanie mieszkania z dachu. Podobnie w przypadku pęknięcia wspólnej rury, która spowodowała zalanie łazienki, odszkodowanie dostaniesz od towarzystwa, u którego wspólnota wykupiła ubezpieczenie. Informację na temat numeru polisy oraz sposobu zgłoszenia szkody otrzymasz od administracji.
Zalanie mieszkania przez sąsiada
Jeżeli okazało się, że to sąsiad jest odpowiedzialny za zalanie, zapytaj go o towarzystwo ubezpieczeniowe i numer polisy. Ubezpieczyciele często przed wyceną szkody proszą o potwierdzenie winy – warto zatem od razu spisać oświadczenie sprawcy.
Niestety może okazać się, że sąsiad nie jest ubezpieczony – jak wtedy postąpić? Warto dokładnie udokumentować i opisać zdarzenie. Następnie szkodę możesz naprawić ze swojej polisy, a ubezpieczyciel na podstawie stwierdzenia winy sąsiada może wystąpić do niego o zwrot pieniędzy. Jeśli Ty również nie masz polisy, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana – sąsiad może sam zaproponować pokrycie kosztów naprawy, jednak jeżeli nie okaże dobrej woli lub wręcz nie będzie przyznawał się do winy, sprawa może trafić do sądu.
A co, jeśli to my odpowiadamy za zalanie sąsiada?
Ubezpieczenie mieszkania od zalania standardowo zawiera również odpowiedzialność względem sąsiadów, zatem jeżeli masz polisę mieszkaniową, możesz odetchnąć z ulgą. Wystarczy, że podasz sąsiadowi numer umowy i towarzystwo ubezpieczeniowe, do którego powinien się zgłosić. Pamiętaj też, aby sporządzić oświadczenie sprawcy, w którym jak najdokładniej zgodnie z obecną wiedzą opiszesz zdarzenie.
Nie masz polisy? W takim razie sytuacja może rozwinąć się analogicznie, jak w omówionym wyżej przypadku zalania przez nieubezpieczonego sąsiada. Jeżeli przyczyna zdarzenia faktycznie leży po Twojej stronie, warto okazać chęć współpracy. Pamiętaj jednak, że w Twoim interesie jest wycenienie szkody przez rzeczoznawcę – w ten sposób najłatwiej ustalić kwotę odszkodowania. Jeżeli zatem sąsiad ma własną polisę, zachęć go do skorzystania z usług ubezpieczyciela i wykonania regresu (oznacza to, że towarzystwo profesjonalnie wyceni i wstępnie pokryje szkodę, a następnie może zwrócić się do Ciebie o zwrot pieniędzy).
Ubezpieczenie mieszkania od zalania i innych ryzyk – dlaczego warto?
Każdemu z nas może przytrafić się również szkoda z własnej winy, np. pęknięty wężyk od pralki może spowodować zalanie łazienki. Odszkodowanie w tym przypadku otrzymasz wyłącznie na podstawie własnej polisy. Podobnie odszkodowanie za zalanie mieszkania z dachu w budynku jednorodzinnym, gdzie to Ty odpowiadasz za stan poszycia. Dlaczego warto zdecydować się na zakup takiego ubezpieczenia?
Ubezpieczenie mieszkania od zalania i innych ryzyk obejmuje nie tylko zalanie sąsiada czy własnego mieszkania w wyniku losowego zdarzenia (w wybranych wariantach polisy ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność również za szkody spowodowane przez rażące niedbalstwo, np. pozostawienie niezakręconego kranu lub otwartych okien w czasie deszczu), ale też inne zdarzenia losowe, takie jak pożar, przepięcie, uderzenie pioruna, upadek drzew lub masztów, wybuch, stłuczenie, dewastacja czy kradzież z włamaniem. Na rynku dostępne są liczne oferty ubezpieczeń o różnym zakresie, zatem warto sprawdzić, jaka polisa na mieszkanie będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.
Przy ubezpieczeniu mieszkania często można wykupić również dodatkowe pakiety, np.:
- OC w życiu prywatnym – sprawdzi się, jeżeli nieumyślnie wyrządzisz szkodę innej osobie lub uszkodzisz jej mienie (dotyczy również zdarzeń spowodowanych przez dzieci i zwierzęta przebywające pod Twoją opieką);
- NNW dla domowników – takie ubezpieczenie zapewni wypłatę świadczenia po nieszczęśliwym wypadku i pomoże pokryć koszty związane z leczeniem lub zakupem sprzętu ortopedycznego;
- ubezpieczenie sprzętu poza domem – to praktyczne rozwiązanie, jeżeli często zabierasz ze sobą drogie urządzenia, np. laptop, aparat fotograficzny, instrumenty muzyczne, a także sprzęt sportowy i medyczny;
- ubezpieczenie roweru – ochrona obejmuje rabunek, wypadek i zdarzenia losowe;
- ubezpieczenie nagrobka – jeżeli na skutek losowego zdarzenia, dewastacji lub kradzieży objęty ochroną pomnik cmentarny dozna uszkodzeń, otrzymasz świadczenie pozwalające na renowację lub wymianę nagrobka.
Skorzystaj z pomocy eksperta!
Zastanawiasz się, gdzie ubezpieczyć mieszkanie? W ofercie DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM znajdziesz wszystkie wiodące towarzystwa na polskim rynku. Wybierz Doradcę Klienta korzystając z mapy placówek i odwiedź nas w biurze lub zadzwoń! Razem z łatwością znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.