Zmiana wysokości kar za brak OC w 2021 roku

Podstawą naliczania wysokości kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC, jest wartość płacy minimalnej w danym roku. Przyjęte przez Radę Ministrów rozporządzenie, zwiększyło pensję minimalną od 1 stycznia 2021 roku do 2 800 zł, a więc opłaty karne za brak ubezpieczenia OC również wzrosły.

Wysokość kary jest dodatkowo uzależniona od długości okresu, przez jaki pojazd nie posiadał polisy (do 3 dni jest to 20% pełnej opłaty, od 4 do 14 dni – 50%, a powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej) oraz od rodzaju pojazdu. I tak dla samochodów osobowych, kara finansowa za brak polisy OC jest równowartością dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, natomiast dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, jest to już suma równa trzykrotności minimalnego wynagrodzenia. Brak polisy dla pozostałych pojazdów (np. motocykle, motorowery czy ciągniki rolnicze), może skutkować karą w wysokości 1/3 pensji minimalnej.

Nie chcąc narazić się na dotkliwe kary, należy pamiętać o tym, że:

  • pojazd musi posiadać obowiązkową polisę OC w dniu rejestracji lub w momencie wprowadzenia go do ruchu,
  • polisa po poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie, a gdy okres jej trwania dobiega końca, jesteśmy zobligowani zawrzeć nową polisę z zachowaniem ciągłości ubezpieczenia,
  • polisa nie wznowi się również w sytuacji, gdy nie została opłacona w całości np. zapłaciliśmy tylko trzy z czterech rat.

Najtańszą polisę OC zawrzesz zdalnie lub stacjonarnie w placówkach DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM znajdujących się na terenie całego kraju.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.