Sprawdź swoje punkty karne bez wychodzenia z domu

29 stycznia 2021

ciekawostki

Jak sprawdzić stan swoich punktów karnych? Można zrobić to zarówno udając się osobiście do komisariatu policji (zabierając ze sobą dokument potwierdzający tożsamość) lub przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Korzystając ze strony https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne i logując się przez profil zaufany (który zakładamy np. za pomocą internetowego konta bankowego), mamy możliwość pobrania bezpłatnego dokumentu, zawierającego wiele szczegółowych informacji, między innymi:

  • sumę punktów karnych,
  • za jaki czyn punkty zostały nałożone,
  • datę oraz miejsce naruszenia przepisów,
  • dane pojazdu, którym poruszał się kierowca, podczas nałożenia punktów karnych.

Dzięki tym informacjom, każdy kierowca ma możliwość stałej kontroli swoich punktów. Wartość maksymalnej, dozwolonej ilości punktów wynosi 24, a w przypadku mniej doświadczonych kierowców, czyli takich, którzy posiadają prawo jazdy krócej niż rok, jest to 20 punktów. Po przekroczeniu tej granicy, kierowca traci uprawnienie do kierowania pojazdem i musi ponownie podejść do egzaminu.

Punkty karne nie „zostają” na zawsze na koncie kierowcy, ale kasowane są po roku od dnia popełnienia naruszenia przepisów lub po zakończeniu szkolenia, które organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD).

Warto wiedzieć, że po odbyciu szkolenia, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku, redukuje się tylko 6 najstarszych punktów.

Źródło:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.