Zmiany w przepisach drogowych, które mają na celu podnieść bezpieczeństwo na polskich drogach

30 grudnia 2020

biznes, ciekawostki

Przed nami kolejna już w ostatnim czasie nowelizacja przepisów ruchu drogowego. Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, na wzór innych europejskich krajów, opracowały projekt zmian.

  • Zrównanie ograniczenia prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym dopuszczalna jest jazda w terenie zabudowany z prędkością 60 km/h. Zmiana tego przepisu ma wpłynąć głównie na bezpieczeństwo pieszych. Jak wynika z testów i analiz badawczych ta niewielka, jak mogłoby się wydawać, różnica 10 km/h, ma znaczący wpływ na drogę hamowania pojazdu.

  • Obowiązek kierowcy ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście

Kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych, jest zobligowany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na nim oraz do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości, aby nie narazić na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Nowym obowiązkiem zmotoryzowanych będzie teraz dodatkowo ustąpienie pierwszeństwa osobie, która nie tylko jest już na pasach, ale również pieszemu, który dopiero wchodzi na przejście. Kolejna zmiana to zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam pasów).

  • Zakaz jazdy na zderzaku

Brak zachowania odpowiedniej odległości między pojazdami, jest według policyjnych statystyk bardzo częstą przyczyną wypadków. Tzw. „jazda na zderzaku” to ryzykowna, ale niestety częsta praktyka, szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych. Dlatego w celu poprawy bezpieczeństwa zaproponowano, aby na drogach szybkiego ruchu bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50m za poprzedzającym samochodem, jadący 120 km/h – 60 m, a 140 km/h – 70m. Jedynym odstępstwem od tej zasady będzie sytuacja, w której kierujący wykonuje manewr wyprzedzania.

Źródło:


Jeden komentarz do “Zmiany w przepisach drogowych, które mają na celu podnieść bezpieczeństwo na polskich drogach


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.