Ubezpieczenia rolnicze w obowiązkowym zakresie dotyczą OC, budynków na terenie gospodarstwa oraz dotowanych upraw – warto jednak pamiętać, że istnieje możliwość rozszerzenia ochrony i dopasowania jej do swoich potrzeb. Sprawdź, co daje kompleksowe ubezpieczenie gospodarstwa rolnego i dlaczego warto w nie zainwestować.
Jakie są dobrowolne ubezpieczenia rolników?
Oprócz ubezpieczeń obowiązkowych istnieje szeroka kategoria dodatkowych umów, na które rolnik może zdecydować się dobrowolnie. Rozszerzenie polisy może objąć m.in.:
- ubezpieczenie domu z wyposażeniem w pełnym zakresie – obowiązkowy wariant obejmuje jedynie mury i elementy stałe od ognia i zdarzeń losowych; szerszy zakres ochrony dotyczy także mienia i można poszerzyć go np. o kradzież z włamaniem, przepięcie czy ubezpieczenie elementów szklanych od stłuczenia;
- ubezpieczenie maszyn rolniczych (tzw. agrocasco) – może chronić sprzęty przeznaczone do siewu i sadzenia, nawożenia, pielęgnacji roślin, zbioru, a także uprawiania gleby;
- ubezpieczenie urządzeń gospodarskich – może obejmować wyposażenie budynków gospodarskich, np. agregaty prądotwórcze, schładzarki, systemy i urządzenia sterujące, dojarki czy sortowniki;
- ubezpieczenie zwierząt gospodarskich – może dotyczyć drobiu rzeźnego i nieśnego, bydła, tworzy chlewnej, koni, kóz czy królików w związku ze zdarzeniami losowymi i ubojem z konieczności;
- ubezpieczenie ziemiopłodów, materiałów i zapasów – może objąć przechowywane plony, środki ochrony roślin i nawozy sztuczne;
- ubezpieczenie NNW – może zapewnić wsparcie finansowe w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub chorobą;
- OC w życiu prywatnym – może chronić od finansowych konsekwencji wszelkich szkód wyrządzonych osobom trzecim przez mieszkańców gospodarstwa (również małe dzieci i zwierzęta domowe); działa szerzej niż OC rolnika, ponieważ obejmuje też szkody niewynikające z wykonywania czynności gospodarczych (np. pogryzienie przez domowego psa, stłuczenie okna u sąsiada piłką, uszkodzenie czyjegoś telefonu).
Warto zauważyć, że poszczególne rozszerzenia również mają swoje dodatkowe opcje, np. przy polisie na dom można wykupić usługę home assistance czy ubezpieczyć nagrobek. Możliwości zapewnienia ochrony są ogromne, dlatego dobrze jest zapoznać się z całą ofertą i wybrać rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb.
Ile kosztuje ubezpieczenie gospodarstwa rolnego i czy warto je wykupić?
Składka za kompleksowe ubezpieczenie gospodarstwa rolnego może opiewać na różne kwoty. Jej wysokość zależy od wielu czynników, takich jak zakres ochrony i maksymalna suma, jaką ubezpieczyciel może wypłacić. Warto pamiętać, aby przy ubezpieczaniu mienia zadeklarować jego faktyczną (niezaniżoną) wartość – inaczej w razie szkody całkowitej (np. pożar) środki z odszkodowania będą niewystarczające do odbudowania gospodarstwa. Z kolei przy ubezpieczeniach NNW i OC w życiu prywatnym sami decydujemy, jaka ma być wysokość sumy ubezpieczenia – warto zdecydować się na taką kwotę, która w razie problemów zagwarantuje bezpieczeństwo finansowe.
Dlaczego warto zdecydować się na dobrowolne ubezpieczenia rolników?
- Kompleksowa ochrona dla całego gospodarstwa, jego mieszkańców i pracowników na wypadek wszelkich zdarzeń losowych (również odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobom trzecim).
- Elastyczne pakiety, które można dopasować do własnych potrzeb – w ten sposób możemy ubezpieczyć wszystko to, co dla nas najważniejsze.
- Wszystkie ubezpieczenia rolnicze na jednej polisie – to wygodne rozwiązanie, które ułatwia zgłoszenie szkody czy wznowienie umowy na kolejny okres ubezpieczeniowy.
Gdzie ubezpieczyć gospodarstwo rolne?
Szukając odpowiednich rozwiązań ubezpieczeniowych dla siebie, warto skorzystać z pomocy eksperta. Gdzie ubezpieczyć gospodarstwo rolne? Doradca Klienta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum może zaproponować Ci produkty wszystkich wiodących towarzystw nawet do 30% taniej. Z jego pomocą sprawnie porównasz oferty, sprawdzisz, ile kosztuje ubezpieczenie gospodarstwa rolnego i wybierzesz wariant, który najbardziej Ci odpowiada. Sprawdź mapę placówek i znajdź naszego przedstawiciela w Twojej okolicy!
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.