Tramwaj cieszy się szczególnymi przywilejami jako środek komunikacji publicznej, a także pojazd szynowy. W trosce o bezpieczeństwo na miejskich ulicach warto pamiętać o najważniejszych zasadach ruchu. Wyjaśniamy, kiedy tramwaj ma pierwszeństwo i jak zachować się w poszczególnych sytuacjach.
Spis treści
- Tramwaj na ulicach miasta
- Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?
- Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa?
- Skrzyżowania z tramwajami
- Tramwaj na rondzie
- Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze
Tramwaje to środek transportu miejskiego chętnie wybierany przez pasażerów ze względu na szybkie przejazdy, częste kursy i rozbudowaną sieć połączeń. Jednak uprzywilejowane pojazdy poruszające się po szynach mogą powodować powstawanie wielu sytuacji nietypowych dla kierowców bez doświadczenia. Dzieląc miejskie ulice z tramwajami, warto pamiętać, aby:
- podczas przejeżdżania w okolicy przystanków tramwajowych poruszać się ze szczególną ostrożnością, umożliwiając motorniczemu bezproblemowe zatrzymanie się i ruszenie z miejsca, zaś pasażerom tramwaju – bezpieczne wsiadanie i wysiadanie;
- ustępować pierwszeństwa w sytuacjach określonych przez zasady ruchu drogowego, którym poświęcone są osobne akapity.
Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo?
Wśród kierowców krąży popularny mit, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo, tymczasem nie jest to prawda. Istnieje cała kategoria okoliczności, kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa – i warto o nich pamiętać.
Pierwszeństwo na drodze zależy od wielu czynników, które nie zawsze są związane z charakterem pojazdu. Często o pierwszeństwie decyduje oznakowanie, sygnalizacja świetlna, fakt włączania się danego pojazdu do ruchu i wiele innych sytuacji, które mogą zdarzyć się na co dzień (np. konieczność przepuszczenia karetki na sygnale obowiązuje zarówno auta, jak i tramwaje).
Kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa?
Tramwaj nie ma pierwszeństwa w sytuacji, gdy:
- funkcjonariusz policji kieruje ruchem drogowym i nakazuje zatrzymanie tramwaju celem przepuszczenia innego pojazdu – jego polecenia są priorytetowe w związku ze szczególną sytuacją na drodze.
- na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną skręca, a pojazd z naprzeciwka jedzie prosto – wtedy zgodnie z zasadami ruchu drogowego musi go przepuścić, zanim weźmie zakręt;
- znajduje się na wyjeździe z pętli – w tych okolicznościach jest traktowany jako pojazd włączający się do ruchu drogowego, zatem musi ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które już w nim uczestniczą.
Tramwaj na skrzyżowaniu to dla wielu kierowców zagadka. O czym warto pamiętać, podjeżdżając do skrzyżowania z tramwajami? Pierwszeństwo zależy od rodzaju skrzyżowania – może ono być sterowane sygnalizacją świetlną, znakami lub w przypadku ich braku ogólnymi zasadami ruchu drogowego.
- Skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną – w większości przypadków tramwaj ma pierwszeństwo. Nawet w sytuacji, gdy zielone światło świeci dla stojących naprzeciwko siebie i skręcających w tę samą stronę tramwaju i auta, samochód zawsze musi przepuścić pojazd szynowy.
- Skrzyżowanie ze znakami drogowymi – motorniczy musi ustąpić autom i pozostałym pojazdom wtedy, gdy przy trasie tramwaju stoi znak A-7 (ustąp pierwszeństwa). W przypadku, kiedy pozycja tramwaju i samochodu jest równorzędna, pojazd szynowy ma pierwszeństwo.
- Skrzyżowanie równorzędne (bez znaków ani sygnalizacji) – zazwyczaj obowiązuje zasada prawej ręki (kierowca ma pierwszeństwo wobec pojazdów nadjeżdżających z lewej strony, ale ustępuje jadącym z prawej), ale tej zasady nie stosuje się wobec tramwajów, które zawsze mają pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym.
Rondo to rodzaj skrzyżowania, które korzysta z ruchu okrężnego, a to wymaga od kierowców znajomości związanych z nim zasad.
- Rondo z sygnalizacją świetlną – choć światła w klarowny sposób porządkują ruch drogowy, sytuacja może się skomplikować, gdy tramwaj wjedzie już na rondo, po czym sygnalizacja się zmieni. Warto wiedzieć, że tramwaj na rondzie znów staje się uprzywilejowanym pojazdem (w chwili wjechania na skrzyżowanie), niezależnie od późniejszych zmian w sygnalizacji świetlnej. To oznacza, że wszyscy kierowcy muszą ustąpić pierwszeństwa tramwajowi znajdującemu się już na rondzie, choć sam tramwaj nie może na nie wjechać bez zielonego światła. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy na wyspie znajduje się sygnalizacja tramwajowa – wówczas czerwone światło może zatrzymać pojazd szynowy, ale w taki sposób, że nie zablokuje on ruchu samochodów na rondzie.
- Rondo bez sygnalizacji świetlnej – tu również tramwaj zyskuje uprzywilejowaną pozycję po wjeździe na rondo, należy zatem zawsze przepuszczać tramwaje zjeżdżające ze skrzyżowania. Warto przy tym pamiętać, że tramwaj może wjechać na rondo dopiero wtedy, gdy ustąpi pierwszeństwa wszystkim innym pojazdom, które już się na nim znalazły.
Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze
Dobra znajomość zasad ruchu drogowego to ważny czynnik bezpieczeństwa na drodze. Niestety nie zawsze mamy czytelną sytuację na drodze, a wystarczy chwila nieuwagi czy niefortunny zbieg okoliczności, żeby doszło do wypadku. Jeżeli na co dzień jesteś uczestnikiem ruchu drogowego, wybierz ubezpieczenie, które będzie chronić Cię w każdej sytuacji – podczas jazdy samochodem (w roli kierowcy bądź pasażera), środkami transportu miejskiego (również tramwajem), a także podczas oczekiwania na przystanku, korzystania z hulajnogi elektrycznej czy pieszej przechadzki. Właśnie tak działa NNW Spectrum – to wyjątkowa oferta, która znajdziesz tylko u naszych przedstawicieli. Szukasz ubezpieczenia dla swojego samochodu? Sprawdź nasz kalkulator OC/AC.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź biuro lub zadzwoń i porozmawiaj z Doradcą Klienta – znajdziesz go na mapie placówek lub za pomocą bezpłatnej aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.