Autocasco a minicasco – czy warto wybrać mini AC?

Autocasco i mini AC to skuteczny sposób, aby chronić swój budżet przed konsekwencjami uszkodzenia lub utraty pojazdu. Ubezpieczenia różnią się zakresem ochrony i sposobem działania. W tym artykule wyjaśniamy różnicę między autocasco a minicasco i podpowiadamy, o czym warto pamiętać, rozważając wybór mini AC. Co obejmuje i ile kosztuje ubezpieczenie? Sprawdź!

Spis treści

Minicasco – co to jest?

Minicasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami określonych w polisie nieprzewidzianych zdarzeń losowych prowadzących do uszkodzenia lub nawet utraty samochodu. Minicasco znane jest również pod innymi nazwami, takimi jak mini AC, smartcasco itp. Tego typu polisa oferuje ochronę podobną do autocasco, jednak w mniejszym zakresie, co wpływa na niższą cenę.

Autocasco a minicasco – na czym polega różnica?

Różnica między autocasco a minicasco wynika przede wszystkim z zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaka przysługuje właścicielowi pojazdu, czego wynikiem jest również inna wysokość składki. Podczas gdy zadaniem standardowego AC jest zapewnienie kompleksowej ochrony w wielu sytuacjach, mini AC koncentruje się na najważniejszych czynnikach ryzyka i pozwala na ubezpieczenie pojazdu od konkretnych zdarzeń, które mogą przytrafić się w drodze lub na parkingu. W ten sposób za niewysoką cenę możemy zapewnić sobie istotne wsparcie finansowe w razie zajścia sytuacji wskazanej w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Mini AC – co obejmuje zakres ubezpieczenia?

Jakie zdarzenia obejmuje zakres ochrony minicasco? Cena tego ubezpieczenia jest znacznie niższa niż w przypadku standardowego AC, co znajduje odzwierciedlenie również w węższym katalogu zdarzeń objętych ochroną. Szczegółowy zakres może różnić się zależnie od oferty konkretnych towarzystw ubezpieczeniowych, jednak najczęściej obejmuje:

  • szkody całkowite (szacowany koszt naprawy pojazdu przekracza 70% jego wartości);
  • szkody na zaparkowanym pojeździe wywołane przez żywioły i inne czynniki zewnętrzne (m.in. pożar czy gradobicie);
  • kolizje z dzikimi zwierzętami;
  • szkody wyrządzone na zaparkowanym pojeździe przez dzikie zwierzęta (np. pogryzienie okablowania pod maską przez kuny, szczury czy myszy);
  • kradzież pojazdu.

Ile kosztuje mini autocasco?

Jaka jest wysokość składki minicasco? Cena za polisę jest wyliczana na podstawie wartości samochodu oraz objętości katalogu ubezpieczonych zdarzeń. W najprostszych wariantach obejmujących np. tylko szkody spowodowane przez żywioły dla auta o wartości poniżej 15 tys. zł składka może wynosić już od kilkudziesięciu złotych. Wraz ze standardem pojazdu i ilością ryzyk koszt polisy rośnie i zwykle osiąga kilkaset złotych. W porównaniu do standardowego AC wciąż jest jednak znacznie niższy.

Ubezpieczenie minicasco – czy warto?

Komu najbardziej opłaca się minicasco? Cena ubezpieczenia jest korzystna dla każdego, jednak przed podjęciem decyzji warto zastanowić się, jakie potrzeby możemy mieć w razie ewentualnej szkody na samochodzie. Jedni wolą ubezpieczyć się kompleksowo, inni zaś zwracają uwagę na konkretne ryzyka i szukają oszczędności.

Minicasco to rozwiązanie, na którym mogą skorzystać w szczególności:

  • młodzi kierowcy, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek,
  • właściciele starszych pojazdów, których często nie opłaca się ubezpieczać w formule standardowego autocasco,
  • właściciele pojazdów parkowanych na zewnątrz, którzy chcą ubezpieczyć auto na wypadek szkodliwego działania sił przyrody i innych losowych zdarzeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat AC lub minicasco? Skorzystaj z pomocy eksperta, który porówna oferty wszystkich wiodących ubezpieczycieli oraz odpowie na wszystkie Twoje pytania. Znajdź Doradcę Klienta w swojej okolicy na naszej mapie i odwiedź biuro lub zadzwoń! Ubezpieczenia komunikacyjne możesz sprawdzić również w porównywarce online.

Źródła:


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.