Kupując auto z drugiej ręki, warto sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK. Wyjaśniamy, czy jest czym się martwić, jeżeli znajdziemy zapis o powstaniu szkody istotnej i co to znaczy.
Spis treści
- Szkoda istotna – definicja
- Jak sprawdzić, czy w pojeździe była szkoda istotna? CEPiK
- Powstanie szkody istotnej – co to znaczy?
Co to jest szkoda istotna? Definicja wywodzi się z przepisów Ustawy Prawo o ruchu drogowym (art. 2 pkt 10), które określają ją jako szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu, mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia.
Oznacza to, że jako szkodę istotną rozumiemy takie uszkodzenie pojazdu, które:
- dotyczy układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego samochodu,
- zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,
- powoduje konieczność dodatkowego badania technicznego,
- zostało stwierdzone przez towarzystwo ubezpieczeniowe lub UFG.
Jak sprawdzić, czy w pojeździe była szkoda istotna? CEPiK
Zgodnie z prawem, ubezpieczyciele oraz UFG mają obowiązek wprowadzać informacje na temat szkód istotnych do bazy CEPiK na podstawie zgłoszeń z OC i AC. Zapisy o przebytych szkodach istotnych są zawarte w raporcie z historią pojazdu na stronie historiapojazdu.gov.pl.
Jakie zapisy może zawierać historia pojazdu?
- szkoda istotna z ogólnikowym opisem,
- dane techniczne pojazdu,
- terminy obowiązkowych badań technicznych,
- informacje o ubezpieczeniu OC,
- informacja o kradzieży pojazdu.
Powstanie szkody istotnej – co to znaczy?
Zapis o powstaniu szkody istotnej oznacza jedynie tyle, że w historii tego pojazdu doszło do likwidacji szkody z OC sprawcy lub w ramach ubezpieczenia autocasco. Warto pamiętać, że szkoda istotna nie oznacza aktualnego uszkodzenia. Informacja o tym, jakie istotne części czy układy danego pojazdu były uszkodzone i wymieniane, może być pomocna w diagnostyce pojazdu i jego dalszym utrzymaniu.
Kupujesz samochód? Sprawdź formalności po zakupie auta i poznaj szeroką ofertę ubezpieczeniową w SPECTRUM. Odwiedź biuro lub zadzwoń, aby porozmawiać z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.
Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.
Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.