Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu AC?

31 maja 2019

ciekawostki, majątek

Ubezpieczenie Autocasco to jedno z podstawowych, dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Standardowo ubezpieczenie AC chroni przed skutkami zdarzeń, wynikających z:

 • uszkodzenia pojazdu w skutek zdarzenia drogowego,
 • uszkodzenia pojazdu w skutek innych czynników, takich jak pożar, powódź, gradobicie czy inne kataklizmy,
 • kradzieży pojazdu, kradzieży elementów pojazdu takich jak koła lub wycieraczki,
 • zdarzeń w których trudno jest ustalić sprawcę szkody (np. wszelkie szkody parkingowe),
 • kiedy sprawcą wypadku jest sam ubezpieczony.

Do podstawowego zakresu polisy można również dobrać: NNW, pakiet Assistance, ubezpieczenie szyb lub opon, ubezpieczenie wnętrza pojazdu i przedmiotów osobistych, które znajdują się w nim w chwili kradzieży.

Pakiety ubezpieczenia AC różnią się od siebie zakresem, który opiera się na ryzykach nazwanych lub obejmuje wszystkie zdarzenia (tzw. Allrisk). W pierwszym przypadku zakres zdarzeń jakie objęte są odpowiedzialnością został wyszczególniony w OWU, natomiast allrisk dotyczy wszystkich zdarzeń ubezpieczeniowych (za wyjątkiem zapisanych w OWU wyłączeń).

Przy ubezpieczeniu AC można skorzystać z trzech rodzajów naprawy pojazdu:

 • Wariant kosztorysowy – ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na podstawie kosztorysu przygotowanego przez rzeczoznawcę. Gdy klient zdecyduje się na naprawę, sam wybiera zakład naprawczy, albo też może poszukać części do jego naprawy za cenę, która go satysfakcjonuje. Sposób ten jest zazwyczaj najszybszy i najprostszy oraz odbywa się przy minimum formalności.
 • Wariant serwisowy – Ubezpieczyciel kieruje naprawę auta do wyznaczonego serwisu, wówczas klient może przekazać auto do warsztatu naprawczego wskazanego przez ubezpieczyciela lub samodzielnie wybrać autoryzowany serwis (ASO). Towarzystwo Ubezpieczeniowe bez naszego udziału rozlicza się bezpośrednio z wykonawcą usługi naprawczej.
 • Wariant Partnerski – jest to bezgotówkowa opcja naprawy pojazdu, w wybranych stacjach obsługi Samochodów w całej Polsce, współpracujących z danym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Pojęcia z jakimi spotykamy się podczas zakupu ubezpieczenia AC:

 • Suma ubezpieczenia – może być stała lub zmienna. Stała suma ubezpieczenia, gwarantuje, że pojazd będzie ubezpieczony przez cały okres trwania umowy na taka sama kwotę, obliczona jest na podstawie wartości pojazdu z dnia podpisania polisy.
 • Udział własny – zniesiony udziału własny, zapewnia wyższą wypłatę odszkodowania w przypadku szkody.
 • Naprawa przy użyciu części oryginalnych (wyprodukowanych ściśle z wymogami i standardami producenta pojazdu) jak również zamiennych.
 • Amortyzacja części – ubezpieczyciel przy wypłacie odszkodowania za zniszczone części auta może dokonać potrącenia za ich zużycie eksploatacyjne, w związku z tym wykupienie amortyzacji części, pozwoli na otrzymanie pełnego odszkodowania.
 • Redukcja sumy ubezpieczenia – konsumpcja sumy ubezpieczenia w przypadku wypłaty odszkodowania przez Zakład Ubezpieczeń powoduje konieczność doubezpieczenia pojazdu po szkodzie.

Mając na uwadze powyższe punkty i zakres Autocasco, nie warto rozpatrywać ubezpieczenia jedynie w kategorii wysokości składki. Chcąc zapewnić sobie dobrą ochronę i spokojną jazdę, na pewno należałoby zastanowić się i wybrać pełny pakiet usług (czyli OC + AC + assistance). Dzięki temu klient otrzyma bonus w postaci dodatkowych zniżek.

Po więcej szczegółowych informacji oraz rzetelną pomoc w wyborze wariantów ubezpieczenia zapraszamy do oddziałów DOMU UBEZPIECZENIOWEGO SPECTRUM.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.