Wydłużono okres opłacania mandatów – sprawdź ile masz czasu na uregulowanie grzywny

3 czerwca 2019

ciekawostki

Od 1 maja br. z 7 do 14 dni wydłużono termin zapłaty mandatu karnego zaocznego. Czas na wpłatę liczony jest od daty wystawienia lub doręczenia dokumentu. Mandat taki wystawiany jest w sytuacjach, gdy funkcjonariusz nie zastaje sprawcy na miejscu wykroczenia, czyli np. za nieprawidłowe parkowanie czy wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem. Do tej pory wiele tego typu mandatów nie było opłacanych ze względu na zbyt krótki czas na ich uregulowanie. W przypadku zwłoki sprawcy choćby o jeden dzień, sprawy trafiały do sądu co w konsekwencji mogło się wiązać z wyższą grzywną i poniesieniem kosztów sądowych. Jak szacuje Ministerstwo Sprawiedliwości dzięki temu usprawnieniu, do sądów może trafić nawet o 150 tysięcy mniej drobnych spraw niż dotychczas.

To nie jedyna zmiana jaka weszła od początku maja. Zgodnie z nowymi przepisami policjant lub strażnik miejski nakładający grzywnę musi określić m.in. czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz zachowanie stanowiące o złamaniu przepisów. Oczywiście nadal musi też wskazać wysokość grzywny oraz kwalifikację prawną, a także poinformować ukaranego o prawie odmowy przyjęcia mandatu oraz o skutkach prawnych tej odmowy.

Dodatkowo pojawiły się nowe formularze mandatów karnych. Dotychczasowe druki nadal jednak mogą być w użyciu do wyczerpania ich nakładu, ale nie dłużej niż przez okres 4 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów.

Źródło:
https://www.prawodrogowe.pl/informacje/kronika-legislacyjna/wydluzenie-terminu-zaplaty-mandatu-zaocznego-z-7-do-14-dni
https://tvn24bis.pl/moto,99/mandat-karny-zaoczny-od-1-maja-14-dni-na-uiszczenie-grzywny,931825.html
https://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/postepowanie-wykroczeniowe/2961714,Mandat-karny-nowy-wzor-i-przepisy-od-1-maja-2019-r.html


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.