Czy OC samochodu na firmę jest droższe?

19 czerwca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Wyjaśniamy, od czego zależy cena OC na samochód firmowy i co jeszcze może objąć ubezpieczenie.

Spis treści

Od czego zależy cena OC samochodu na firmę?

Prowadząc działalność gospodarczą, wiele osób zastanawia się, czy OC samochodu na firmę jest droższe, czy też się opłaca. Przedsiębiorca, który wykorzystuje samochód służbowo, nie zawsze musi ubezpieczać pojazd jako firmowy. Dzieje się tak najczęściej w przypadku osób z jednoosobową działalnością, które użytkują auto zarówno prywatnie, jak i do czynności zawodowych. Inaczej ma się sprawa z pojazdami, które są zarejestrowane na firmę i mają więcej niż jednego użytkownika. Warto przy tym pamiętać, że wykupienie polisy samochodowej na firmę pozwala na wrzucenie składki ubezpieczeniowej w koszty.

Składka za OC na samochód firmowy zależy od wielu czynników, to m. in.:

  • marka i model pojazdu,
  • historia ubezpieczeniowa (sprawdzana po numerze PESEL i REGON),
  • liczba użytkowników pojazdu i ich doświadczenie za kierownicą,
  • miejsce i sposób użytkowania pojazdu.

Jeżeli na działalność jest zarejestrowanych więcej aut, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie flotowe. Pozwala ono na uśrednienie stawki dla wszystkich pojazdów. Plusem polisy na flotę jest również to, że w czasie trwania polisy możemy włączyć do ochrony nowy pojazd zakupiony przez firmę po wcześniej ustalonej stawce, bez rekalkulacji składki.

Od czego jeszcze ubezpieczyć samochód firmowy?

Jeżeli na co dzień korzystamy z auta lub często podróżujemy służbowo, warto ubezpieczyć samochód firmowy kompleksowo – tak, aby w razie zdarzenia drogowego lub awarii mieć dostęp do szybkiej i skutecznej pomocy. Zarówno pojedynczy pojazd, jak i flotę możemy objąć ubezpieczeniem, którego zakres zawiera m. in.:

  • obowiązkowe OC – pokrycie szkód wyrządzonych podczas prowadzenia pojazdu,
  • AC – pokrycie kosztów naprawy lub odszkodowanie w razie kradzieży, szkody całkowitej bądź częściowej wskutek zdarzenia drogowego, gradu i ognia,
  • ubezpieczenie szyb i opon – pokrycie kosztów wymiany uszkodzonych szyb i opon, nie wpływając na szkodowość z AC,
  • NNW – świadczenia dla kierowcy i pasażerów w razie szkody komunikacyjnej,
  • assistance – szeroki pakiet usług, np. holowanie, zorganizowanie noclegu lub transportu, pojazd zastępczy,
  • Zielona Karta – międzynarodowy dokument potwierdzający ważność polskiej polisy OC na terenie danego kraju.

Jak wybrać OC na samochód firmowy?

Niezależnie od tego, czy szukasz ubezpieczenia dla pojazdu zarejestrowanego na jednoosobową działalność, czy też chcesz ubezpieczyć całą flotę – warto zapoznać się z wieloma dostępnymi ofertami i porównać najkorzystniejsze rozwiązania. W przypadku ubezpieczenia floty oferty są tworzone indywidualnie, zatem warto zwrócić się do agenta, który współpracuje z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Chcesz znaleźć najlepszy wariant ubezpieczenia na swój samochód firmowy lub flotę? Skorzystaj z pomocy eksperta w Domu Ubezpieczeniowym Spectrum – reprezentujemy wszystkie wiodące towarzystwa i pomożemy Ci wybrać polisę dopasowaną do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.Czat z Doradcą Spectrum

Witaj w Spectrum!

Aby rozpocząć rozmowę z Doradcą,

prosimy o podanie danych kontaktowych.