Czy zielony listek jest obowiązkowy?

2 listopada 2023

ciekawostki

Zielony listek na samochodzie to znak dla innych kierowców i uczestników ruchu drogowego. Podpowiadamy, co oznacza, gdzie umieścić naklejkę i czy jest od obowiązkowa.

Spis treści

Zielony listek na samochodzie – co to znaczy?

Zielony listek klonowy w okrągłym białym polu to popularna naklejka stosowana przez początkujących kierowców, którzy od niedawna posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdu i nie czują się na drodze dość pewnie. Aby uprzedzić innych kierowców, że dopiero nabierają doświadczenia za kółkiem, naklejają na auto zielony listek. Młody kierowca może w ten sposób dać pozostałym uczestnikom ruchu drogowego subtelny, ale czytelny znak. Widząc zielony listek na samochodzie, inni kierowcy mogą zachować szczególną ostrożność czy też okazać większą wyrozumiałość.

Czy zielony listek jest obowiązkowy?

Obecnie nie obowiązują przepisy, które nakładałyby obowiązek korzystania z oznaczenia zielonym listkiem dla młodych kierowców. Stosowanie naklejki jest dobrowolne i ma charakter zwyczajowy.

Temat zielonego listka systematycznie powraca i niewykluczone, że w przyszłości pojawią się regulacje prawne, które będą zobowiązywały młodego kierowcę do widocznego oznaczenia każdego pojazdu, jakim się porusza. Dlatego warto śledzić aktualności i najnowsze zmiany przepisów dla zmotoryzowanych.

Gdzie nakleić zielony listek?

Młody kierowca, który chce oznaczyć samochód, powinien zakupić dwie naklejki i umieścić je w rogu przedniej i tylnej szyby, jak najbliżej krawędzi – w taki sposób, żeby znak był dobrze widoczny dla innych kierowców, a jednocześnie aby nie ograniczał widoczności podczas prowadzenia pojazdu.

Korzystne OC dla młodego kierowcy

Posiadasz auto jako świeżo upieczony kierowca? Zielony listek na samochodzie to Twój wybór, podobnie jak ubezpieczenie. Choć polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowa, to Ty decydujesz, z jakim ubezpieczycielem zawrzesz umowę. Jako młody kierowca nie masz jeszcze wypracowanych zniżek – na szczęście są też inne sposoby, dzięki którym możemy wpłynąć na obniżenie składki, np. dopisanie do pojazdu współwłaściciela z bezszkodową historią ubezpieczeniową, zakup samochodu z mniejszą pojemnością silnika czy zniżki lojalnościowe. Więcej na temat OC dla młodego kierowcy możesz przeczytać w tym artykule.

Zastanawiasz się, gdzie znajdziesz najkorzystniejszy wariant ubezpieczenia? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównasz oferty od ponad 30 towarzystw. Skorzystaj z pomocy eksperta – odwiedź biuro lub zadzwoń. Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.