Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela pojazdu?

23 lipca 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Współwłasność samochodu a ubezpieczenie OC – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w tym temacie i wyjaśniamy, jak dopisać współwłaściciela do pojazdu.

Spis treści

Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela?

Każdy właściciel pojazdu ma swoją historię ubezpieczeniową, liczoną od pierwszego posiadanego samochodu czy jednośladu, na który musiał zawrzeć obowiązkową polisę OC. Przebieg historii ubezpieczeniowej ma wpływ na wysokość składki OC, a lata bezszkodowej jazdy mogą zapewnić spore zniżki. Dlatego współwłasność samochodu to popularne rozwiązanie, stosowane zwłaszcza przez członków rodziny, którzy chcą wesprzeć młodych kierowców i umożliwić im rozpoczęcie historii ubezpieczeniowej od polisy, za którą zapłacą mniej niż w przypadku, kiedy posiadaliby pojazd samodzielnie.

Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela dopisanego do pojazdu? Podczas kalkulacji składki ubezpieczyciel bierze pod uwagę wszystkich właścicieli pojazdu. W praktyce dla samochodu posiadanego przez starszego i młodszego kierowcę oznacza to, że składka jest uśredniona. Z jednej strony została powiększona ze względu na czynnik ryzyka towarzyszący młodemu kierowcy, z drugiej – zostały zastosowane zniżki wypracowane przez starszego właściciela.

Wiek i doświadczenie za kierownicą to jeden z wielu czynników, które wpływają na wysokość składki za ubezpieczenie komunikacyjne. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.

Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

Właściciele pojazdów, którzy chcą pomóc swoim młodszym bliskim, np. rodzeństwu, dzieciom czy wnukom, często zadają sobie pytanie, czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji spowodowanej przez młodszego kierowcę. Niestety wypracowane zniżki zostaną utracone niezależnie od tego, kto był za kierownicą – może to być zarówno jeden z właścicieli, jak i inna osoba dopuszczona do kierowania pojazdem. Współwłaściciele ponoszą wówczas solidarną odpowiedzialność i odnotowują szkodę w historii ubezpieczeniowej każdego z nich.

Jeżeli chcesz zapobiec utracie wypracowanych ulg w wyniku jednorazowej kolizji, sprawdź, jak działa ochrona zniżek OC/AC.

Jak dopisać współwłaściciela do pojazdu?

Współwłasność pojazdu można nabyć na kilka sposobów, np. poprzez umowę kupna-sprzedaży, jednak jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest darowizna. Ta czynność prawna wymaga zachowania formy pisemnej – sprawdź przykładowy wzór umowy darowizny części samochodu. Więcej na temat formalności dotyczących darowizny udziału w pojeździe możesz przeczytać w tym artykule.

Czy współwłaściciel musi być na polisie OC?

Po ustanowieniu nowego współwłaściciela pojazdu kolejny krok to wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego z kompletem aktualnych danych. Na tym etapie powstaje również pytanie, czy współwłaściciel musi być na polisie OC? Zgodnie z umową, którą zawieramy z ubezpieczycielem, mamy obowiązek poinformować go o zmianach dotyczących własności pojazdu. Możemy to zrobić z nowym dowodem rejestracyjnym lub jeszcze przed jego wydaniem na podstawie dokumentu stwierdzającego współwłasność (np. umowa darowizny, akt notarialny czy umowa kupna-sprzedaży).

W wyniku zgłoszenia współwłasności ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki. Warto mieć na uwadze, że niezgłoszenie nowego współwłaściciela do towarzystwa ubezpieczającego pojazd sprawi, że jego historia ubezpieczeniowa nie zacznie się naliczać – a więc w wielu przypadkach zwyczajnie może to utrudnić osiągnięcie zamierzonego efektu, a także spowodować dodatkowe komplikacje.

Czy współwłaściciel może ubezpieczyć auto?

Współwłaściciele są w równym stopniu odpowiedzialni za obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu. Polisę może zawrzeć dowolny z nich – istotne jest to, aby pojazd posiadał nieprzerwaną ochronę OC, niezależnie od tego, kto podpisze umowę czy opłaci składkę. To, który z współwłaścicieli dokonuje ubezpieczenia, w praktyce nie ma znaczenia. Kalkulacja składki opiera się na tych samych czynnikach, niezależnie od tego, kto zgłasza pojazd do ubezpieczenia. Warto pamiętać, że niedotrzymanie obowiązku ubezpieczenia OC pojazdu pociąga jego współwłaścicieli do odpowiedzialności finansowej. Kara za brak OC jest wyliczana w oparciu o rodzaj pojazdu, czas bez ochrony oraz aktualną płacę minimalną – a ta stale rośnie.

Szukasz dobrego ubezpieczenia dla swojego pojazdu? Porozmawiaj z ekspertem, który reprezentuje ponad 30 towarzystw. W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum porównamy najlepsze oferty i dopasujemy polisę do Twoich wymagań. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.