Jak działa ubezpieczenie pasieki?

2 maja 2024

ciekawostki, ubezpieczenia

Podpowiadamy, jakie rozwiązania ubezpieczeniowe sprawdzą się zarówno dla niewielkiej przydomowej pasieki, jak i większej hodowli pszczół.

Spis treści

Jakie ubezpieczenie pasieki wybrać?

Pszczelarstwo to zajęcie, które zyskuje na popularności nie tylko poprzez kontekst ekologiczny. Praca z pszczołami to dla wielu osób kojące hobby, a dla niektórych profesjonalne i zyskowne zajęcie. Produkty pszczele cieszą się dużym uznaniem i mają szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, a także profilaktyce zdrowotnej. Między innymi dlatego ule coraz częściej spotykamy poza dużymi, profesjonalnymi pasiekami, np. na prywatnych posesjach, ogródkach działkowych i czy dachach budynków.

Jeżeli zajmujesz się prowadzeniem pasieki – nieważne, jak dużej – swoje pszczoły możesz objąć ochroną ubezpieczeniową na dwa sposoby:

  • ubezpieczenie pasieki z polisy mieszkaniowej – w przypadku małej hodowli (zazwyczaj do 5 uli) możemy skorzystać z rozszerzenia ubezpieczenia na dom lub mieszkanie,
  • rolnicze ubezpieczenie pasieki – sprawdzi się w przypadku większej hodowli (zazwyczaj co najmniej 5 uli) i korzystnie wypada w połączeniu z kompleksowym ubezpieczeniem gospodarstwa.

Limit uli w pasiece dla danego rodzaju ubezpieczenia określa towarzystwo.

Od czego chroni ubezpieczenie pszczół?

Ule oraz zamieszkujące w nich pszczele rodziny są narażone na liczne ryzyka. Ubezpieczenie może zapewnić ochronę na wypadek takich sytuacji, jak:

  • uszkodzenie pasieki w wyniku zdarzeń losowych (np. huragan, grad, ogień, uderzenie pioruna),
  • uszkodzenie lub kradzież uli przez nieznanych sprawców,
  • wypadek podczas transportu uli na pożytki,
  • zatrucie pszczół w wyniku zetknięcia ze środkami ochrony roślin.

W razie szkody z ubezpieczenia możesz otrzymać środki, które pozwalają na naprawę uszkodzonych uli oraz ich ponowne zasiedlenie. Dzięki sprawnemu działaniu oraz odszkodowaniu możesz uniknąć również strat w produkcji.

Ubezpieczenie uli – dopasuj jak ulał!

Chcesz dopasować ubezpieczenie pasieki do swoich oczekiwań? W Domu Ubezpieczeniowym Spectrum otrzymasz indywidualnie dopasowane oferty i rzetelną pomoc w wyborze najkorzystniejszego wariantu ochrony. Reprezentujemy ponad 30 towarzystw, więc z łatwością znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Odwiedź biuro lub zadzwoń – Doradcę Klienta znajdziesz na mapie placówek lub za pomocą aplikacji ubezpieczeniowej SPECTRUM mobile.


Dodaj komentarz

Oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, Imię, adres e-mail w celu obsługi przesłanego komentarza do artykułu umieszczonego na stronie internetowej, opublikowania go, udzielenia odpowiedzi lub kontakt związany z obsługą zamieszczonego komentarza.

Dane osobowe będą przetwarzane w tym celu przez czas pozostawania artykułu na stronie internetowej.